O tânără din Alba a fost găsită marți, în comă, în locuința unui bărbat din Teiuș. Tânăra a fost descoperită după ce familia acesteia, îngrijorată că fata nu a mai luat legătura cu ei, a apelat la polițiștii din Alba.

Publicitate

Cazul a fost făcut public de familia fetei, care a distribuit intens pe Facebook  ceea ce a pățit tânăra. 

Familia tinerei, susține că fata a fost supusă unor abuzuri repretate, fizice și psihice, din partea bărbatului, în a cărei locuință a fost găsită.

Reprezentanții IPJ Alba au precizat vineri, pentru Alba24 că tânăra din Alba Iulia a plecat din Polonia unde statea cu familia și a ajuns în Teiuș pentru a locui alături de bărbatul respectiv. 

Publicitate

După un timp mama tinerei a venit în Alba Iulia și a reclamat că fata nu a mai luat legătură cu familia. Polițiștii din Alba au început o serie de verificări și au descoperit-o pe fată în locuința tânărului din Teiuș. 

Acesta a fost găsită într-o stare de sănătate gravă și transportată de urgență la Spitalul din Alba Iulia. Polițiștii au deschis un dosar penal, în rem, pentru lăsarea fără ajutor a unei persoane aflate în dificultate.

Momentan, potrivit reprezentanților IPJ Alba, starea de sănătate a fetei s-a îmbunătățit și polițiștii așteaptă să discute cu ea. 

Publicitate

Mai mult, polițiștii au mai declarat că ancheta este tratată cu maximă seriozitate. Aceștia așteaptă raportul medicilor pentru a vedea dacă fata a fost supusă unor rele tratamente sau fapte de violență.