Tânărul rănit grav vineri dimineața, după ce s-a electrocutat pe șantierul construcției unui bloc din Alba Iulia, va fi transferat la Spitalul Militar din Bruxelles, cu transport aerian. Muncitorul este intubat și ventilat mecanic, suferind arsuri pe 65% din suprafața corpului.

Publicitate

UPDATE, ora 15.20: Elicopterul SMURD a ajuns la Alba Iulia, pacientul urmând să fie transportat la Cluj.

Potrivit reprezentanților Spitalului Județean de Urgență Alba, pacientul a fost adus la UPU Alba Iulia, a fost intubat și ventilat mecanic și pregătit pentru transfer la Spitalul Militar de la Bruxelles.

Vezi și UPDATE VIDEO: Muncitor ELECTROCUTAT la Alba Iulia. Lucra la un bloc în construcție, aflat lângă liniile de înaltă tensiune

”Acesta prezintă arsura prin arc electric, pe 65 la sută din suprafața corpului, de gradele doi și trei, în zona fetei, gatului, toracelui, abdomenului și membrelor superioare și inferioare”, potrivit sursei citate.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Tânărul, în vârstă de 21 de ani (din Drâmbar) va fi transportat la Cluj cu elicopterul SMURD și de acolo va fi preluat cu avionul pentru transferul la spitalul din Belgia.

Citește și Ce zic autoritățile din Alba despre blocul de lângă liniile de înaltă tensiune. Omul electrocutat se zbate între viață și moarte

Reamintim că tânărul lucra cu forme legale pe șantierul construcției unui bloc din zona Schit în Alba Iulia. Miercuri dimineața, ar fi încercat să întindă un cablu electric, de la nivelul al treilea al blocului în construcție, la o baracă aflată în fața clădirii. În acel moment cablul ar fi atins liniile de înaltă tensiune 110 kV, aflate la distanță mică de clădire. 

Publicitate

Incidentul este considerat accident de muncă, ITM Alba urmând să stabilească în ce condiții exacte s-a produs acesta și eventuale măsuri. Cazul a ajuns și în atenția Poliției.

În actualizare