Tenismena din Alba Iulia, Miriam Bulgaru, a câștigat finala Țiriac Foundation Trophy. A învins-o pe Kathinka von Deichmann

Tenismena din Alba Iulia, Miriam Bulgaru, a câștigat finala Țiriac Foundation Trophy. Finala s-a disputat duminică, 15 septembrie.

Pe terenul din București au intrat jucătoarea din Alba Iulia, Miriam Bulgaru și Kathinka von Deichmann. Meciul s-a disputat pe arena centrală din Centrul Național de Tenis.

Potrivit digisport.ro, Miriam și-a adjudecat cel de al treilea set și a reușit să câștige partida.

Miriam a câștigat primul set, al doilea a fost câștigat de jucătoarea din Lichtenstein. Setul final și cel care i-a adus victoria sportivei din Alba Iulia a fost setul trei, câștigat de aceasta cu 6-3, 1-6, 6-4.

Pe lângă premiul în bani, Miriam Bulgaru a primit și 160 de puncte WTA.

”Ce zi pentru mine, pentru noi. V-am făcut o bucurie, dar şi voi mi-aţi făcut mie una, venind în număr aşa de mare. Am simţit energia spectatorilor, dar şi susţinerea foştilor şi actualilor sportivi, fără de care nu aş fi putut câştiga. Vă mulţumesc tuturor, vă iubesc!”, a spus jucătoarea din Alba Iulia la primirea trofeului.

Pentru Miriam este primul premiu WTA câștigat în carieră. După această victorie, jucătoarea din Alba Iulia, va urma  să urce în zona locului 177, în clasament.

sursă foto: captura ecran digisport.ro.