EVENIMENT
Un bărbat din Alba Iulia, testat pozitiv pentru COVID-19, a plecat cu avionul în Marea Britanie. Ce s-a întâmplat
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2020/08/WhatsApp-Image-2020-08-18-at-11.37.54-e1653072681584.jpeg)
Un bărbat din Alba Iulia s-a ales cu dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor după ce și-a făcut un test pentru COVID-19, dar nu a mai așteptat rezultatul și a plecat cu un avion în Anglia.
Potrivit procurilor, bărbatul s-a testat pentru COVID-19, dar în data de 16 ianuarie rezultatul a fost incert. În data de 17 ianuarie, bărbatul a fost testat din nou și în jurul orei 17:00, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Alba au încercat în mod repetat să îl contacteze telefonic, însă nu au reușit și i-au comunicat prin e-mail rezultatul pozitiv al testului.
Citește și Regatul Unit, la un pas de normalitate: De la 1.200 de decese pe zi în ianuarie, la 30 în aprilie. Vaccinare pe bandă rulantă
Ulterior, în seara aceleiași zile, persoana de sex masculin s-a deplasat la aeroportul din Sibiu și s-a îmbarcat într-un avion cu destinația Anglia”, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.
Potrivit unor surse alba24.ro, bărbatul ar fi ajuns pe aeroportul din Lutton, unde a fost preluat de autoritățile din Anglia și pus în carantină.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)