Un subofițer din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Alba și-a tras două gloanțe în piept, în zona inimii, cu pistolul din dotare.

Incidentul s-a produs duminică, în timp ce efectua serviciu de pază al unității. La fața locului s-au deplasat echipaje SMURD pentru resuscitare și IPJ Alba pentru cercetare. Subofițerul nu a putut fi salvat, acesta a decedat (UPDATE), iar autoritățile încearcă să afle dacă a fost vorba despre un accident sau despre o acțiune voluntară.

Publicitate

Citește și Locotenent colonel de jandarmi, condamnat pentru ultraj: Scandal monstru, după ce a fost oprit de polițiștii rutieri din Teiuș

Cazul a fost preluat de Parchetul Militar.

UPDATE ora 13,15: Reprezentanții instituției au confirmat pentru Alba24 că jandarmul era în timpul serviciului și au declarat că se încearcă resuscitarea acestuia.

UPDATE ora 13,40:

Sursele Alba24 au precizat că jandarmul a decedat.

Se pare că acesta făcea de serviciu la poarta unității, în momentul incidentului. Sursele Alba24 au precizat că acesta se apropia de pensionare.

UPDATE ora 14,25: Precizările IJJ Alba

Astăzi, în jurul orei 12.34, un subofiţer din cadrul IJJ Alba, aflat în serviciu de pază la sediul unităţii, s-a împuşcat în piept, folosind armamentul din dotare.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Imediat a fost anunţat serviciul de ambulanţă şi colegii din serviciu au executat manevrele de resuscitare, dar, din nefericire, acestea nu au avut succes.

Precizăm că subofiţerul avea 49 de ani, era cadru al unităţii noastre din anul 1994 şi pe parcursul carierei a fost recompensat de mai multe ori pentru îndeplinirea foarte bună a îndatoririlor de serviciu.

La ultima testare psihologică, efectuată în anul 2020, a fost declarat apt, iar de atunci nu a avut comportamente sau atitudini care să necesite intervenţia de specialitate a psihologului unităţii.

În continuare sunt desfăşurate cercetări pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs aceste incident tragic.

Publicitate

Urmăriți știrile Alba24.ro și pe Google News.