ACTUALITATE
Un şofer cu alcool “la bord” a acroşat un indicator rutier, pe DN7, lângă Vinţu de Jos. S-a ales cu dosar penal
![politie](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/07/masina-politie-ipj-alba.jpg)
Potrivit IPJ Alba, la data de 14 februarie, B.R., din oraşul Cugir, în timp ce conducea un autoturism pe DN 7, în afara localităţii Vinţu de Jos, nu a adaptat viteza de deplasare într-o curbă la stânga, a pierdut controlul autovehiculului şi a acroşat un indicator rutier. În urma coliziunii au rezultat pagube materiale.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind de 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care acesta a fost condus la Spitalul Judeţean Alba unde i-au fost recoltate monstre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)