Un tânăr din Alba, care de la vârsta de 19 ani își petrece viața închis în Penitenciarul Aiud, cere întreruperea pedepsei din cauza stării de sănătate. 

Este vorba despre Gheorghe Adrian Fundăcescu care în 2017 a fost condamnat la 22 de ani de închisoare pentru omor calificat, tentativă de viol și furt calificat. 

Publicitate

Acesta în 2019, alături de un prieten a ucis o femeie în vârstă de 55 de ani. Mai pe scurt după ce au consumat băuturi alcoolice toți trei, la locuința femeii, cei doi tineri, Adrian și Marius, au încercat să o violeze pe femeie.

VEZI ȘI: FOTO-VIDEO: Cei doi suspecți de UCIDEREA unei femei de 55 de ani din Biia, ARESTAŢI preventiv pentru omor, tentativă de viol şi furt

Însă femeia s-a zbătut iar cei doi au agresat-o fizic, în urma agresiunii femeia a decedat. La plecarea din casă aceștia i-au furat telefonul mobil, un Nokia.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

După ce cadavrul victimei a fost descoperit, cei doi au fost repede identificați de oamenii legii.

La opt ani distanță de la crima comisă, Adrian Fundăcescu, care acum are 28 de ani cere să îi fie întreruptă pedeapsa deoarece are probleme medicale.

Acesta a formulat cererea pe rolul Judecătoriei Aiud. În data de 20 martie 2026, magistrații Judecătoriei Aiud au declinat cauza și au indicat că cererea poate fi analizată doar de magistrații Tribunalului Alba.

Drept urmare au declinat cauza către instanța superioară, Tribunalul Alba.