VICTORIE IMENSĂ pentru România în primul meci de la EURO 2024. Se naște o nouă generație de aur?

EURO 2024: România a făcut un joc superb în primul meci de la Campionatul european de fotbal 2024. A învins echipa Ucrainei cu scorul de 3-0.

Căpitanul echipei României, Nicolae Stanciu, a marcat 1-0 în minutul 29.

În repriza a doua, pentru naționala României au marcat: Răzvan Marin, minutul 53 și Denis Drăguș, în minutul 57.

Meciul România-Ucraina a fost spectaculos, cu multe ocazii la poartă. România a jucat senzațional.

Vezi FOTO-VIDEO EURO 2024: Gooool! Stanciu deschide scorul pentru România, în meciul cu Ucraina. Al doilea gol, Marin. Al treilea, Drăguș: 3-0

Echipa României

1. Niță – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 11. Bancu, 15. Burcă, 17. Fl. Coman, 18. R. Marin, 19. Drăguș, 20. Man, 21. Stanciu – cpt.

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 10. Hagi, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 22. Mogoș, 23. Sorescu, 24. Racovițan, 25. Bîrligea, 26. Șut

Selecționer: Edward Iordănescu

Echipa Ucrainei

23. Lunin – 2. Konoplia, 13. Zabarnyi, 22. Matviyenko, 17. Zinchenko – 6. Stepanenko-cpt., 19. Shaparenko – 15. Tsygankov, 14. Sudakov, 10. Mudryk – 11. Dovbyk.

Rezerve: 1. Bushchan, 12. Trubin – 3. Svatok, 4. Talovierov, 5. Sydorchuk, 7. Yarmolenko, 8. Malinovskyi, 9. Yaremchuk, 16. Mykolenko, 18. Brazhko, 20. Zubkov, 21. Bondar, 24. Tymchyk, 25. Vanat, 26. Mykhailichenko

Selecționer: Serghei Rebrov

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (Suedia).