Imagini din dronă cu cel mai important șantier de pe Autostrada A1 Sibiu-Pitești, pe Secțiunea 3, Cornetu - Tigveni, au fost publicate vineri de către secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu. 

Potrivit acestuia, progresul fizic în șantier este 13,5% și sunt prezenți 1.550 muncitori și 300 utilaje.

Publicitate

Irinel Scrioșteanu a enumerat câteva noutăți importante de pe șantier:

  • primul viaduct la care a început montarea elementelor de tablier metalic, 600 t pe prima deschidere;
  • se montează grinzi pe primele structurii;
  • primul viaduct care a ajuns în stadiul de armare a plăcii de suprabetonare;
  • se lucrează la 15 structuri concomitent;
  • continuă realizarea ecoductului peste Râul Olt, DN7 și CF;
  • continuă producția de grinzi în organizările de șantier; La Șuici, județul Argeș, antreprenorul a început construirea fabricii speciale în care vor fi produse elementele prefabricate necesare tunelului Poiana.
  • a început montarea primei stații pentru producția asfaltului;
Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Potrivit secretarului de stat, lucrările pentru construcția portalurilor celor 2 fire de tunel au fost finalizate.

În prezent se lucrează la sistemul de ancorare al Portalului 1 (spre Sibiu), portal de la care se va lansa instalația TBM pentru foraj la sfârșitul acestei veri. Diametrul TBM-ului după asamblare va fi 12,49 m.

Lucrările de pe Secțiunea 3, Cornetu - Tigveni

Pe acest lot, constructorul va realiza cantități impresionante de lucrări, printre care:

  • Excavații: 6,3 milioane mc
  • Umpluturi în terasamente: 2,5 milioane mc
  • Umpluturi de balast: 1,2 milioane mc
  • Beton: 980,000 mc
  • Armătură: 100.000 tone
  • Tabliere metalice: 46.000 tone
  • Piloți forați: 150.000 m
  • Grinzi prefabricate: 1916 bucăți

Rezultatul:

  • 37,4 km lungime traseu autostradă
  • 54 structuri, care însumează un total de 14,5 km, dintre care cea mai lungă este tunelul Poiana (1,78 km)
  • noduri rutiere:
    • Nod Rutier Cornetu conexiune cu DN7 prin DJ703M (km 44+895)
    • Nod Rutier Văleni conexiune cu DJ703M (km 74+229)
    • Nod rutier Văleni (km 74+404 stânga)
  • spații de servicii tip S1 (stânga/dreapta) la km 62+300
  • spații de servicii tip S3 km 78+000 dreapta şi km 80+000 (stânga)
  • Centru de Întreținere și Coordonare (CIC)
Publicitate