EVENIMENT
VIDEO Nicolae Carnat, super-fotbalistul din Alba Iulia, în naționala Under21 pentru meciul decisiv cu Danemarca. Lotul complet
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/sN7PQiL6GYw/hqdefault.jpg)
Un albaiulian face parte din Naţionala Under 21, care va întâlni, marţi, Danemarca, la Ploieşti, pe stadionul “Ilie Oană”. România are nevoie de o victorie pentru a obţine calificarea la turneul final, în timp ce Danemarca şi-a asigurat deja prezenţa la competiţia din Ungaria şi Slovenia.
Este vorba despre Nicolae Carnat, un jucător foarte talentat, care va fi atacant. ”Pentru a ne califica la Euro avem nevoie de suflet și forță” a spus acesta.
Cei 23 de jucători din lotul U21 convocat de Adrian Mutu pentru meciul cu Danemarca:
Portari: Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioani (Chindia Târgovişte), George Micle (FC Argeş);
Fundaşi: Denis Haruţ (FC Botoşani), Ştefan Vlădoiu (Universitatea Craiova), Alexandru Paşcanu (SD Ponferradina / Spania), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Denis Ciobotariu (CFR Cluj), Radu Boboc (FC Viitorul), Raul Opruţ (Hermannstadt), Ricardo Grigore (Dinamo);
Mijlocaşi: Marius Marin (AC Pisa / Italia), Gabriel Simion (FCSB), Cătălin Itu (CFR Cluj), Darius Olaru (FCSB), Ianis Hagi (Rangers/Scoţia), Alexandru Măţan (FC Viitorul), Claudiu Petrila (Sepsi OSK), Olimpiu Moruţan (FCSB), Carlo Casap (FC Viitorul);
Atacanţi: Nicolae Carnat (CFR Cluj), George Cîmpanu (Universitatea Craiova), Valentin Costache (CFR Cluj).
Nicolae Carnat fost de două ori campion național al României la juniori, a câștigat titlul de cel mai bun jucător din țară al generației născute în ‘98, golgeter Wolverhampton Wanderers Under 18 în Premier League și a fost liderul generației lui de vârstă la Academia Gheorghe Hagi.
Data nașterii: 8 aprilie 1998
Locul nașterii: Mihalţ, Județul Alba
Înălțime: 1,85 m
Poziție: atacant – extremă dreaptă
Citește și: VIDEO: Cine este Nicolae Carnat, super-jucătorul din Alba Iulia
Foto: Nicolae Carnat Facebook
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)