VIDEO: „Noaptea Pricolicilor”, sărbătoarea dacică de la Limba. Carnaval, parada costumelor, foc de tabără
Sărbătoarea copiilor și a comunității la Limba: o nouă ediție a carnavalului „Noaptea Pricolicilor” s-a desfășurat luni, 1 iunie, în satul Limba din comuna Ciugud.
La începutul evenimentului, locuitorii din Limba și invitații lor s-au adunat la biserica din sat și au participat la slujbă.
Apoi alaiul de sărbătoare a coborât spre parc, însoțit de ”trupa de daci”.
După ora 16.30, a început parada costumelor la Carnavalul Pricolicilor.
Copiii și-au prezentat ținutele, iar cele mai creative au fost premiate.
Evenimentul a mai inclus concurs pentru radioamatori și fotografii la minut, atelier de fierărie dacică și prezentare de costume și arme cu Emanuel Bezeriță (KOMAKIZA).
Pentru copii, a fost prezentat spectacolul „Chichidam și Michidam” (Teatru de păpuși cu Trupa Lizuca Alba Iulia), iar magicianul Costel a asigurat distracția cu jocuri interactive și tobogan gonflabil.
Seara este aprins ”focul lui Zamolxis” și a continuat distracția.
Carnavalul Noaptea Pricolicilor de la Limba
Evenimentul scoate în evidenţă originile dacice ale locuitorilor din Limba şi bucuria păstrării unor obiceiuri străvechi, fiind o veritabilă lecţie de istorie „live”.
Legenda spune că pe vatra satului Limba au trăit dacii, care erau organizați într-un grup războinic a căror simbol era lupul.
Legenda “Pricolicilor” face referire la ritualurile de iniţiere a tinerilor “lupi”. În urma ritualurilor, locuitorii acestor meleaguri au ajuns să fie cunoscuţi sub denumirea de „oameni-lup” sau „pricolici”.
În zilele noastre, locuitorii își spun cu mândrie pricolici, adică urmașii dacilor lupi, iar, an de an, organizează, în timpul verii, „Noaptea Pricolicilor”.
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Anunturi Alba24
Publica un anunt gratuitSTIREA TA — trimite foto/video la Alba24






Comentarii (0)