Sportivul din Alba Iulia, Sorin Simion Comșa, a câștigat prima competiție de slaping contest, organizată de circuitul de lupte RXF.

După 10 runde din ultimul meci din semifinală și o rezistentă de fier pe tot parcursul concursului, Simion Sorin Comșa a reușit să câștige premiul cel mare în valoare de 5.000 de euro.

Acesta l-a învins în finală pe Gorczyca Alexandru. Meciul a fost arbitrat de Sandu Lungu.

Cum se desfășoară concursurile de slapping

Concursurile de slapping sunt organizate între 2 concurenți, unde adversarii stau unul față de celălalt și schimbă lovituri de palme peste față până când unul cedează sau este eliminat.

Nu au voie să se miște, să tresară sau să se apere în niciun fel.

Unele meciuri se termină cu knock-out.

Sorin Comșa spune că a participat din întâmplare la competiție, după ce i-a apărut o postare pe Facebook.

ț

”Părinții mei au fost destul de șocați, dar până la urmă au fost de acord” a spus Sorin, în imginile de prezentare.

Meciul a fost dramatic, dar el a reușit să învingă grație curajului și a tăriei de caracter de care a dat dovadă.

Momentele dure din timpul competiției, în care Sorin Simion Comșa îl înfruntă pe Alexandru Gorczyca, pot fi urmărite mai jos, la minutul 2:42:00.

YouTube video

”Rfx ar putea să îți facă o supriză și să dubleze suma câștigată! Ai învins împotriva tururor șanselor, să spun așa.

Le-ai făcut seara și le-ai oferit momente legendare.

Rfx sper să vă gândiți bine și să apreciați curajul și tăria de caracter a lui Sorin și să nu îl lăsați doar cu premiul de 5000. Măcar oferiți-i spitalizarea și tot tratamentul gratuit” a scris unul dintre spectatorii competiției.

Campionatele de dat palme sunt o curiozitate relativ nouă și se concentrează pe toleranța la durere.

Fermierul siberian Vasily Kamotsky este unul dintre cele mai cunoscute staruri online ale acestui tip de spectacol. Își doboară adversarii cu o singură lovitură, atrăgând reacții amestecate din partea publicului.

Recent, acest tip de competiții au început să fie organizate în toată lumea.