VIDEO: Ziua Drapelului, sărbătorită la Alba Iulia. Steagul ridicat pe catarg în Piața Tricolorului din Cetatea Alba Carolina
Ziua Drapelului a fost sărbătorită la Alba Iulia, în Piața Tricolorului din Cetatea Alba Carolina. Este vorba despre un eveniment ce se defășoară anual în data de 26 iunie 2026.
În cadrul evenimentului iau parte oficialități locale și județene, reprezentanți ai cultelor, dar și militari. Momentul principal este ridicarea drapelului pe catarg și intonarea imnului național al României.
Drapelul Național al României, alcătuit din culorile albastru, galben și roșu, dispuse de la lance, a fost decretat pentru prima dată simbol național de Guvernul revoluționar provizoriu din Țara Românească, la 14/26 iunie 1848. Pe drapel era înscrisă deviza „Dreptate – Frăție”.
Tricolorul a apărut în secolul al XIX-lea și a devenit, de-a lungul timpului, un simbol al identității și unității naționale. El este considerat urmașul vechilor steaguri de luptă din Moldova și Țara Românească.
Pe câmpul de luptă, în competiții sportive, ca însemn al statului sau ca dovadă de patriotism, drapelul îi însoțește pe români de aproape două secole.
Potrivit Jandarmeriei Române, Drapelul României trebuie arborat în mod permanent pe edificiile și în sediile autorităților și instituțiilor publice, la sediile partidelor politice, ale sindicatelor, ale instituțiilor de învățământ și cultură, la punctele pentru trecerea frontierei, precum și la aeroporturile cu trafic internațional.
De asemenea, drapelul României poate fi arborat fără restricții de persoanele fizice, la domiciliul sau reședința lor, ori de persoanele juridice, la sediile acestora.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)