Actualitate
Zeci de șoferi testați pentru alcool și droguri în Alba, în ultimele 24 de ore. Câți au rămas fără permis

Zeci de șoferi au fost testați pentru alcool și droguri în Alba, în ultimele 24 de ore. Polițiștii și jandarmii din județul Alba au continuat acțiunile, în sistem integrat. Au fost aplicate amenzi de peste 42.000 de lei.
Potrivit IPJ Alba, în cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 324 de verificări de persoane și 211 verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.
Au fost constatate 107 abateri de natură contravențională, majoritatea la normele legale privind circulația pe drumurile publice.
Valoarea totală a amenzilor aplicate a fost de 42.483 de lei.
De asemenea, au fost efectuate 50 de testări privind conducerea sub influența alcoolului sau a altor substanțe, au fost reținute șase permise de conducere și au fost retrase două certificate de înmatriculare.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News