Bacalaureat 2026, sesiunea a doua. Luni, 10 august, încep probele scrise. Ce trebuie să știe elevii. Modele de subiecte
Peste 33.000 de candidați s-au înscris la a doua sesiune a examenului național de Bacalaureat 2026. Probele scrise încep luni, 10 august, cu Limba și literatura română, și se desfășoară până joi, 13 august, în 124 de centre de examen.
Candidații susțin fie toate probele, fie doar probele pe care nu le-au promovat în sesiunile anterioare, în funcție de rezultatele deja recunoscute.
Primele rezultate vor fi afișate în 18 august, până la ora 12.00, iar rezultatele finale, după contestații, vor fi comunicate luni, 24 august.
Peste 33.000 de candidați înscriși la sesiunea a doua
Ministerul Educației a anunțat că peste 33.000 de candidați s-au înscris pentru susținerea examenului național de Bacalaureat 2026, sesiunea a doua.
Din totalul celor înscriși, peste 22.000 provin din promoția curentă, iar peste 11.000 sunt absolvenți din promoțiile anterioare.
Aceștia pot susține toate probele examenului sau numai probele nepromovate în sesiunile anterioare, în funcție de rezultatele obținute anterior și recunoscute conform metodologiei.
Calendar Bacalaureat 2026, sesiunea a doua
Probele scrise se desfășoară în perioada 10-13 august, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației.
Prima probă este programată luni, 10 august, la Limba și literatura română.
Marți, 11 august, candidații susțin proba obligatorie a profilului. Pentru absolvenții de la profilul real, aceasta este Matematica, iar pentru cei de la profilul umanist, Istoria.
Miercuri, 12 august, este programată proba la alegere a profilului și specializării.
Joi, 13 august, candidații care au urmat studiile liceale într-o limbă a minorităților naționale susțin proba la Limba și literatura maternă.
Programul probelor scrise
Calendarul probelor scrise este următorul:
- 10 august: Limba și literatura română, proba E.a)
- 11 august: Proba obligatorie a profilului, proba E.c)
- 12 august: Proba la alegere a profilului și specializării, proba E.d)
- 13 august: Limba și literatura maternă, proba E.b)
Probele sunt organizate în 124 de centre de examen.
La ce oră intră candidații în săli
Accesul candidaților în centrele de examen este permis în intervalul 7.30-8.30, pe baza unui act de identitate valid.
După intrarea în centru, candidații sunt conduși în sala de examen de către asistenți. Ei vor fi așezați câte unul în bancă, în ordine alfabetică, în funcție de disciplina și tipul de subiect primit, potrivit listelor afișate.
Între 8.30 și 9.00, candidaților li se explică modul de desfășurare a probei.
Probele scrise încep la ora 9.00.
Cât durează examenul
Pentru redactarea lucrării scrise sau rezolvarea subiectelor, candidații au la dispoziție trei ore.
Timpul este calculat din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor în sala de examen.
Candidații pentru care a fost aprobată această măsură pot beneficia de timp suplimentar, de cel mult două ore, în baza procedurii privind egalizarea șanselor pentru elevii cu deficiențe de vedere, deficiențe de auz sau tulburări de neurodezvoltare.
Ce obiecte sunt interzise în sala de examen
Candidații nu au voie să intre în sala de examen cu telefoane mobile, culegeri, manuale, notițe, însemnări, mijloace electronice de calcul sau de comunicare, genți, poșete ori alte materiale nepermise.
La intrarea în centru, cei care au astfel de obiecte sunt îndrumați către sala de depozitare. Acolo primesc o pungă sau un plic în care trebuie să lase obiectele personale, împreună cu o declarație-tip.
Dacă un candidat refuză să depoziteze obiectele interzise în spațiul stabilit, acesta nu va putea susține examenul.
Când se afișează rezultatele
Primele rezultate la Bacalaureat 2026, sesiunea a doua, vor fi afișate marți, 18 august, până la ora 12.00.
Rezultatele vor fi publicate anonimizat, folosind codurile individuale care înlocuiesc numele și prenumele candidaților.
Codurile sunt distribuite candidaților, pe bază de semnătură de primire, la prima probă susținută.
Rezultatele vor fi afișate pe platforma bacalaureat.edu.ro și pe site-urile inspectoratelor școlare. Ministerul Educației precizează că acestea vor fi păstrate online timp de doi ani.
Vizualizarea lucrărilor și contestațiile
După afișarea primelor rezultate, candidații pot solicita vizualizarea lucrării sau lucrărilor proprii și pot depune contestații.
În 18 august, contestațiile pot fi depuse în intervalul 14.00-18.00. Procedura continuă și în zilele de 19 și 20 august.
Ministerul Educației precizează că depunerea contestațiilor nu este condiționată de vizualizarea lucrărilor.
De asemenea, vizualizarea lucrării nu obligă elevul să depună contestație. Aceasta are caracter informativ și nu înseamnă recorectarea automată a lucrării.
Candidații minori trebuie să fie însoțiți de un părinte sau reprezentant legal în momentul vizualizării lucrării.
Atenție: nota de la contestație poate crește sau scădea
Candidații care depun contestație trebuie să completeze și să semneze o declarație-tip.
Prin această declarație, ei confirmă că au luat cunoștință de faptul că nota acordată după soluționarea contestației poate modifica nota inițială fie prin creștere, fie prin descreștere.
Această regulă este importantă, mai ales pentru candidații care au note apropiate de pragurile de promovare.
Rezultatele finale vor fi comunicate luni, 24 august.
Când apar subiectele și baremele
Subiectele și baremele de corectare pentru fiecare probă scrisă vor fi publicate în ziua probei, la ora 15.00.
Acestea vor fi disponibile pe site-ul subiecte.edu.ro, în secțiunea dedicată examenului național de Bacalaureat.
Subiectele sunt elaborate la nivel național și trebuie să respecte programele în vigoare pentru examenul de Bacalaureat.
Linia Telverde pentru probleme de organizare
În zilele în care se desfășoară probele scrise, Ministerul Educației pune la dispoziție linia Telverde 0800801100.
Linia poate fi folosită pentru sesizarea eventualelor disfuncționalități privind organizarea sau desfășurarea examenului.
Programul anunțat pentru Telverde este 8.00-16.00, în zilele probelor scrise.
Cine promovează Bacalaureatul
Un candidat este declarat promovat la examenul de Bacalaureat dacă îndeplinește simultan mai multe condiții.
Acesta trebuie să fi susținut probele de evaluare a competențelor, să fi susținut toate probele scrise, să obțină minimum nota 5 la fiecare probă scrisă și să aibă cel puțin media 6 la probele scrise.
Prin urmare, nu este suficient ca media finală să fie 6. Dacă un candidat obține o notă sub 5 la una dintre probele scrise, nu promovează examenul.
Bacalaureat 2026. Subiectele și baremele din prima sesiune
Română
Subiect Romana_real_tehn_2026_Bac 2-26
Barem Romana_real_tehn_ Bac 2026
Subiect Romana_uman_ped_ Bac 2026
Barem Romana_real_tehn_ Bac 2026
Matematică
- Subiect_matematica_M_mate-info_Bac 2026
- Barem_matematica_M_mate-info Bac 2026
- Subiect_matematica_M_st-nat_Bac 2026
- Barem_matematica_M_st-nat_Bac 2026
- Subiect_matematica_M_tehnologic_Bac 2026
- Barem_matematica_M_tehnologic_Bac 2026
- Subiect_matematica_M_pedagogic_Bac 2026
- Barem_matematica_M_pedagogic_Bac 2026
Istorie
Subiecte și bareme proba la alegere - 2 iulie
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Anatomie
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Biologie
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Chimie
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Fizică
- E_d_fizica_tehnologic_2026_var_03_LRO
- E_d_fizica_tehnologic_2026_bar_03_LRO
- E_d_fizica_teoretic_vocational_2026_var_03_LRO
- E_d_fizica_teoretic_vocational_2026_bar_03_LRO
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Informatică
- E_d_Informatica_2026_sp_MI_C_var_03_LRO
- E_d_Informatica_2026_sp_MI_Pascal_var_03_LRO
- E_d_Informatica_2026_sp_MI_bar_03_LRO
- E_d_Informatica_2026_sp_SN_C_var_03_LRO
- E_d_Informatica_2026_sp_SN_bar_03_LRO
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Geografie
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Logică
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Economie
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Psihologie
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Sociologie
Bacalaureat 2026: subiecte și bareme Filosofie
Vezi integral: Modele de subiecte Bacalaureat 2026 la Română, Matematică, Istorie, Geografie, Biologie, Informatică, Logică și alte discipline
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)