Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

CEI MAI BUNI ELEVI din ALBA, premiaţi de Consiliul Judeţean la ”Gala Performerilor 2014”. LISTA OLIMPICILOR


Publicat

galaperformeri2014finalCei mai valoroși elevi și cele mai bune cadre didactice din județ vor fi premiaţi, duminică, la Gala performerilor 2014, un eveniment organizat de Consiliul Judeţean Alba, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean.

Vor fi acordate distincții și premii pentru recunoașterea și evidențierea performanțelor obținute de elevii și cadrele didactice de la instituțiile de învățământ din județ, la Olimpiadele Naționale Școlare desfășurate în anul școlar 2013-2014, performanțe care au contribuit la promovarea județului Alba, atât în țară cât și peste hotare, transmit organizatorii.

Citește și PROFESORII de AUR ai județului ALBA. LISTA dascălilor PREMIAȚI în 2014 pentru rezultatele obținute de elevi la olimpiade

Pe listele cu performeri se află cinci elevi care au obţinut medalii şi premii la olimpiadele internaţionale, 81 de tineri cu rezultate la olimpiadele şi concursurile şcolare naţionale şi 130 de elevi care au câştigat locul I la etapa judeţeană. AICI detalii şi imagini de la Gala performerilor de anul trecut.

OLIMPICI 2014, ETAPA INTERNAŢIONALĂ:

Roşca C. Mălina Olimpiada Națională de Astronomie și Astrofizică, Colegiul National „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia, Medalia de argint

Precupescu Andrei, Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă, Liceul Teoretic „Sf. Iosif” Alba Iulia, Medalia de bronz

Simion Andrei Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Percuţie) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Premiul I

Bîlc Diana Olimpiada Națională de Limbă, Comunicare și Literatura Română, Colegiul National „Titu Maiorescu” Aiud, Premiu special

Zaharescu Ana, Olimpiada Națională de Limba Neogreacă Colegiul National „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia, Premiul I

OLIMPICI 2014, ETAPA NAŢIONALĂ:

Ghișa Alexandru Nicolae Olimpiada națională de fizică, Școala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia, Medalie de argint

Dobra Nicolae Alexandru Olimpiada națională de fizică, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes, Medalie de argint

Bel Luana Olimpiada națională de fizică, Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir, Mențiune

Vlad Mircea Dragoș Olimpiada națională de fizică Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia, Medalie de bronz

Toader Ioan Tudor Olimpiada națională de fizică, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia, Medalie de argint

Roșca Mălina – Olimpiada națională de fizică Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia Mențiune şi Olimpiada Națională de Astronomie și Astrofizică Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia Mențiune

Șchiopu Vlad Ioan Olimpiada Națională de Fizică, Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, Menṭiune

Inceu Andreea-Ioana Olimpiada Națională de Chimie, Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud, Mențiune

Pavel Nicoleta, Olimpiada Națională de Chimie, Liceul „Horea, Closca si Crisan” Abrud, Mențiune

Gizdavu Daria Antonia, Olimpiada Națională de Astronomie şi Astrofizică, Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj, Medalie de bronz

Todea Raul Olimpiada Națională Interdisciplinară ”Științele Pământului”, Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj, Mențiune

Bîrluțiu Claudiu Andrei, Olimpiada Națională de Religie (Cultul Ortodox), Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” Vintu de Jos, Premiul Special

Grozav Adelina, Olimpiada Națională de Religie (Cultul Ortodox) Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud, Premiul Special

Bica Anca Maria Olimpiada Națională de Religie (Cultul Ortodox), Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes, Premiul Special

Ivan Daniela Ioana Olimpiada Națională de Religie (Cultul Ortodox), Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia, Mențiune

Borș Raluca Olimpiada Națională de Religie (Cultul Ortodox), Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, Premiul Special

Medvei Mirabela Olimpiada Națională de Religie (Cultul Ortodox), Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, Mențiune

Stroian Dragoș Olimpiada Națională de Religie (Vechiul Testament), Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan” Alba Iulia, Mențiune

Buta Adrian Ioan Olimpiada Națională de Religie (Noul Testament), Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan” Alba Iulia, Premiul Special

Lazăr Alexandru Olimpiada Națională de Religie (Istoria Bisericii Ortodoxe Române), Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan” Alba Iulia, Mențiune

Botezan Ioan – Olimpiada Națională de Religie (dogmatică), Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan” Alba Iulia Premiul Special şi Olimpiada Națională de Limbi Clasice (Limba elină) Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan” Alba Iulia, Premiul I

Henning Maria Olimpiada Națională de Religie (cultul reformat – limba maghiară), Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud, Premiul II

Gáspár Bálint Olimpiada națională de limba maghiară maternă, Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud, Mențiune

Moga Petra Olimpiada națională de limba maghiară maternă, Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud, Mențiune

Gedő Zsolt Olimpiada națională de limba maghiară maternă, Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud, Mențiune

Socaci Anita Olimpiada națională de limba maghiară maternă, Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud, Mențiune

Ploscar Andreea Olimpiada Națională de Istorie, Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, Mențiune

Jurca Ramona Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane, Liceul „Horea, Closca si Crisan” Abrud, Mențiune

Oprița Andra Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes, Premiul III

Pintilie Elena Daciana Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes, Mențiune

Giura Dan Paul Olimpiada Națională de Limba Engleză, Colegiul Național „Horea, Closca şi Crisan” Alba Iulia, Premiul III

Andreș Iulia Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Franceză), Școala Gimnazială Cîmpeni, Premiul I

Goia Daniela Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Franceză), Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni, Mențiune

Dolgae Otilia Roxana Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Franceză), Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia, Premiul III

Medruț Georgiana Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Franceză), Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia, Mențiune

Mautino Maria Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Italiană), Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia, Premiul III

Bălăucă Anastasia Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Italiană), Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia , Mențiune

Precupescu Andrei Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă, Liceul Teoretic „Sf. Iosif” Alba Iulia

Pop Cristian Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Violoncel) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Mențiune

Chiorean Mihai Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Clarinet) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Premiul III

Simion Andrei Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (percuţie), Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Premiul I

Țuț Ionuț Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Clarinet), Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Premiul III

Adam Adonis Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice (Flaut), Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Mențiune

Rusu Elisabeta Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Mențiune

Roşiu Mihaela Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice (Teorie Şi Solfegii) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Mențiune

Pop Delia Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice (Flaut) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Mențiune

Roșa Vasile Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice (Canto Popular) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Mențiune

Ciungan Ruben Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice (Canto Clasic) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Premiul I

Selegean Diana Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală, Vocală şi Studii Teoretice (Canto Clasic) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Mențiune

Poca Ecaterina Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor (Sculptură) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Premiul III

Mureşan Diana Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor (Pictură) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia, Mențiune

Petaca Ionuţ Valentin Olimpiada Națională de Limba Rromani Maternă Liceul „Horea, Closca si Crisan” Abrud, Locul II

Dobre Alexandra Olimpiada Națională de Lingvistică Colegiul Național „Avram Iancu” Cimpeni, Premiul Special

Ignat Rebeca Olimpiada Națională de Limbă,Comunicare şi Literatura Română, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes, Premiul Special

Popa Maria Andreea Olimpiada Națională de Limbă, Comunicare şi Literatura Română Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud, Mențiune

Bîlc Diana Olimpiada Națională de Limbă,Comunicare Şi Literatura Română Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud, Premiul III

Popa Gheorghe Olimpiada Națională de Limbi Clasice (Limba Elină), Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan” Alba Iulia, Premiul I

Iacob Alexandru Olimpiada Națională de Limbi Clasice (Limba Elină), Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan” Alba Iulia, Premiul Special

Vasilie Pavel Olimpiada Națională de Limbi Clasice (Limba Elină) Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan” Alba Iulia, Premiul III

Topîrcean Ioan Olimpiada Națională de Limbi Clasice (Limba Elină), Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan” Alba Iulia, Premiul Special

Calo Andreea Olimpiada Națională de Limbi Clasice (Limba Latină), Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud, Premiul Special

Rotaru Liana Olimpiada Națională de Limbi Clasice (Limba Latină), Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj, Premiul Special

Zaharescu Ana Olimpiada Națională de Limba Neogreacă Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia, Premiul I

Oltean Teodora Olimpiada Națională ”Lectura Ca Abilitate de Viață” Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia, Premiul Special

Crețu Cosmin Olimpiada Națională ”Lectura Ca Abilitate de Viață” Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, Premiul Special

Cibu Clara Olimpiada Națională de Limbă, Comunicare şi Literatura Română, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes, Premiul Special

Bozdog Raluca Olimpiada Națională de Limbă, Comunicare şi Literatura Română Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia, Premiul Special

Lazăr Cătălina Olimpiada Națională de Limbă, Comunicare şi Literatura Română Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia, Premiul Special

Coman Olivia Maria Olimpiada Națională de Limba, Comunicare Şi Literatura Română – Minoritati Școala Gimnazială Petresti, Premiul Special

Szekely Noemi Monika Olimpiada Națională de Limba, Comunicare şi Literatura Română – Minoritati Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud, Premiul Special

Nistor Andreea Diana Olimpiada Națională ”Universul Cunoașterii Prin Lectură”, Școala Gimnazială „Nicolae Dragan” Galda de Jos, Premiul Special

Breaz Paul Ștefan Olimpiada Națională ”Universul Cunoașterii Prin Lectură”, Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia, Premiul Special

Manoilă Andreea Olimpiada Națională ”Universul Cunoașterii Prin Lectură”, Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” Vintu de Jos, Premiul Special

Tomuș Andra-Luana Olimpiada Națională ”Universul Cunoașterii Prin Lectură”, Școala Gimnazială Stremt, Premiul Special

Dan Alexandru Olimpiada Națională de Matematică Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia, Medalie de Bronz

Istrate Cătălin-Flaviu Olimpiada Națională de Tehnologia Informației, Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia, Medalie de Bronz

Oancea Alin-Andrei Olimpiada Națională de Tehnologia Informației Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj, Medalie de Argint

Docolin Bogdan-Alexandru Olimpiada Națională de Informatică Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj, Medalie de Bronz

Decean Ovidiu-Ciprian Olimpiada Națională de Informatică Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud, Medalie de Bronz

Maier I. Maria Roxana Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Agricultura / Tehnician Horticultor Liceul Tehnologic „Ștefan Manciulea” Blaj, Mențiune

Ioo Kinga Imola Olimpiada Națională de Religie (Cultul Reformat – Limba Maghiară), Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud, Mențiune.

OLIMPICI 2014: ETAPA JUDEŢEANĂ LOCUL I – 130 de elevi

Moldovan Andrei Olimpiada Națională de Geografie, Școala Gimnazială „Vasile Goldis” Alba Iulia

Irimie Claudia Olimpiada Națională de Geografie, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Oneț Melissa-Giulia Olimpiada Națională de Geografie, Liceul „Horea, Closca si Crisan” Abrud

Tulbure Andrei Olimpiada Națională de Geografie, Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia

Stancu Mirel Olimpiada Națională de Geografie, Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia

Bel Luana Olimpiada Națională de Religie (Cultul Ortodox), Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir

Bâlc Horea, Olimpiada Națională de Fizică şi Olimpiada de Științe Pentru Juniori, Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud

Sevestrean Vasile – Olimpiada Națională de Fizică şi Olimpiada Națională de Matematică, Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj

Stănescu Denis – Olimpiada Națională de Fizică şi Olimpiada Națională Interdisciplinară ”Științele Pământului”, Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia

Timariu Teodora Olimpiada Națională de Chimie, Liceul Teoretic „Sf. Iosif” Alba Iulia

Dig Mălina Nicoleta Olimpiada Națională de Chimie, Liceul „Horea, Closca si Crisan” Abrud

Crintea E. Miruna – Olimpiada Națională de Chimie şi Olimpiada Națională de Biologie, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Grama R. Melissa Giulia Olimpiada Națională de Biologie, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna Mures

Hațegan D. Emanuela-Gabriela Olimpiada Națională de Biologie, Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia

Vințan G.V. Maria-Eugenia Olimpiada Națională de Biologie, Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia

Căta Daniela Olimpiada Națională de Religie (cultul ortodox), Școala Gimnazială Şugag

Kónya Csenge Olimpiada Națională de Religie (cultul reformat – limba maghiară), Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud

Szőcs Anita Leila Olimpiada Națională de Religie (cultul reformat – limba maghiară), Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud

Takács Szende Olimpiada Națională de Religie (cultul reformat – limba maghiară) Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud

Barna Cosmina Olimpiada Națională de Religie (cultul greco-catolic), Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj

Isailă Octavian Olimpiada Națională de Religie (cultul greco-catolic), Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj

Gînţa Iulia Olimpiada Națională de Religie (cultul greco-catolic), Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj

Oltean Mădălina Olimpiada Națională de Religie (cultul greco-catolic), Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj

Moşneag Mihaela Olimpiada Națională de Religie (cultul greco-catolic), Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj

Ailoaie Emma Olimpiada Națională de Limba Germană Maternă, Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeş

Mucenicu Amina Tania Olimpiada Națională de Limba Germană Maternă, Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeş

Bașa Laura Olimpiada Națională de Limba Maghiară Maternă, Școala Gimnazială „Simion Lazar” Lunca Muresului

Vass Csaba Olimpiada Națională de Limba Maghiară Maternă, Liceul Teologic „GMGK” Alba Iulia

Marariu Carmen Olimpiada Națională de Istorie, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Călin R. Lorena Laura – Olimpiada Națională de Limba Engleză şi Olimpiada Națională de Matematică, Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud

Giurgiu Mihai – Olimpiada Națională de Limba Engleză Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia

Bercu E.C. Vlad Olimpiada Națională de Limba Engleză, Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia

Oprița P. Lorena-Maria Olimpiada Națională de Limba Engleză, Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia

Sicoe Andra Flavia Olimpiada Națională de Limba Engleză, Colegiul Național „Avram Iancu” Cimpeni

Marcu Roxana Mădălina Olimpiada Națională de Limba Engleză, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Cornea V. Alessandra Olimpiada Națională de Limba Engleză, Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia

Ekart-Jelmărean Casiana Olimpiada Națională de Limba Engleză, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Potinteu Andreea Olimpiada Națională de Limba Engleză, Colegiul Național „Avram Iancu” Cimpeni

Pop Andreea Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Franceză), Școala Gimnazială Cîmpeni

Burz Cristiana Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Franceză), Școala Gimnazială Cîmpeni

Mihu Elisa Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Franceză), Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj

Voiculeanu Adelina Olimpiada Națională de Limbi Romanice (Limba Franceză), Colegiul Național „David Prodan” Cugir

Moga Denisa Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Guță Andreas Daniel Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Anca Daria Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian), Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Bădilă Raisa Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian), Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Bordea Vasilena Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Roba Cristian Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Roşu Silviu Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Damian Francisc Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Chitară) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Udrea Carina Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Clamba Darius Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Violoncel) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Popa Ioana Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Goţa Ilinca Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Violă) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Bogdan Bogdana Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Flaut) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Toderaş Daniel Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Lenghel Cristian Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Chitară) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Săndulache Alexandru Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Vioară) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Chiciudean Doriana Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Flaut) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Morar Andreea Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Rus Denisa Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Sărăcuţ Ruben Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Ţurcaş Iulia Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Pian) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

David Emanuel Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Chitară) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Chindriş Bogdan Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Chitară) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Tămaş Sara Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Violă) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Şuşman Bianca Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Vioară) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Cristea Andreea Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Flaut) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Goşa Şerban Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Chitară) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Leş Claudiu Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Chitară) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Novăcean Alexandra Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Flaut) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Clamba Sebastian Olimpiada Națională de Muzică / Interpretare Instrumentală (Flaut) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Cristian Andrei Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Pictură) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Bradea Anamaria Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Arhitectură) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Moldovan Sergiu Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Ceramică) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Marchedon Rebecca Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Arhitectură) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Sas Anca Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Istoria Artei) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Udrea Mădălina Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Istoria Artei) Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Nuța Marian Ionut Olimpiada Națională de Limba Rromani Maternă Liceul „Horea, Closca si Crisan” Abrud

Sicoe Isabela Maria Olimpiada Națională de Limbă, Comunicare și Literatura Română Colegiul Național „Avram Iancu” Cimpeni

Oltean Teodora Olimpiada Națională de Limbă, Comunicare și Literatura Română Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia

Ursaleș Ioana Maria Olimpiada Națională ”Lectura ca Abilitate de Viață” Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia

Comșa Paula Olimpiada Națională ”Lectura ca Abilitate de Viață” Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia

Bogdan Teodora Olimpiada Națională de Limba, Comunicare și Literatura Română – Minorități Școala Gimnazială Petresti

Molnar Orsolya Olimpiada Națională de Limba, Comunicare și Literatura Română – Minorități Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” Aiud

Socol Dragoș Olimpiada Națională de Lingvistică Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia

Podar Ioana Olimpiada Națională de Lingvistică Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia

Roman Maria Olimpiada Națională de Matematică Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Avram Bianca Olimpiada Națională de Matematică Școala Gimnazială „Toma Cocişiu” Blaj

Filip Liviu-Paul Olimpiada Națională de Matematică Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Jugariu Mihai Olimpiada Națională de Matematică Colegiul Național „David Prodan” Cugir

Breaz Valentin Olimpiada Națională de Matematică Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia

Hegheduș Paul Olimpiada Națională de Informatică Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud

Trifa Maria Olimpiada Națională de Informatică Colegiul Național „Avram Iancu” Cimpeni

Suciu Vasile Olimpiada Națională de Informatică Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud

Medrea Andreea-Bianca Olimpiada Națională de Tehnologia Informației Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia

Andraș Ștefan Olimpiada Națională de Tehnologia Informației Colegiul Național „Avram Iancu” Cimpeni

Heutschi Vlad Olimpiada Națională de Tehnologia Informației Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebes

Mărginean Dan Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Educatie tehnologica Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia

Costandin Oana Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Educatie tehnologica Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia

Giurgiu Cristian Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Educatie tehnologica Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia

Cîmpan Bianca Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Educatie tehnologica Școala Gimnazială „Simion Lazar” Lunca Muresului

Crișan Maria Daniela Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Industrie textilă și pielărie Colegiul Tehnic Aiud

Leba Claudia Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Economic, administrativ, comerț Colegiul Economic „D.P. Marțian” Alba Iulia

Matei I. Ancuța Andreea Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Economic, administrativ, comerț Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni

Târsână Nicoleta Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Turism și alimentație Colegiul Economic „D.P. Marțian” Alba Iulia

Turlea Alina Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Turism și alimentație Colegiul Economic „D.P. Marțian” Alba Iulia

Pop Nicolae Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Electric,electrotehnic,electromecanic Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia

Tomuș Nicolae Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Electric, electrotehnic, electromecanic Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni

Vesa Emanuel Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Electronică, Automatizări, Telecomunicaţii Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia

Chindriş Dumitru Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Electronică, Automatizări, Telecomunicaţii Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia

Herlea Alexandra Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Fabricarea produselor din lemn din lemn Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia

Demian Ioan Bogdan Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Fabricarea produselor din lemn din lemn Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia

Modol Marius Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Mecanică Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia

Hancheş Natanael Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Mecanică Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia

Bumbu Dan Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Industrie alimentară Liceul Tehnologic Sebeş

Dican Georgiana Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Industrie alimentară Liceul Tehnologic Sebeş

Crișan Maria Adriana Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Construcții, instalații și lucrări publice Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia

Șomlea Iacob Olimpiada pe Discipline Tehnologice/Construcții, instalații și lucrări publice Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia

Pinca Petronela Diana Olimpiada Națională de Religie (Cultul Greco-Catolic) Liceul Teologic Greco-Catolic „Sf.Vasile cel Mare” Blaj

Ilca Georgiana Olimpiada de științe socio-umane/Educație civică Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir

Chiorean Amalia Olimpiada de științe socio-umane/Economie Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia

Ghenciu Thudoraş Olimpiada de științe socio-umane/Psihologie Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia

Timiş Diana Olimpiada de științe socio-umane/Sociologie Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia

Fechete Naomi Olimpiada de științe socio-umane/Educație civică Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeş

Mănișor Teodora Olimpiada de științe socio-umane/Educație civică Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeş

Drăgan Vlad Olimpiada Națională de Istorie Colegiul Național „Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia

Fernandes Daria Olimpiada de științe socio-umane/Educație civică Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir

Cristea Mirela-Gabriela Olimpiada Națională de Istorie Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud

Fleșeriu Florin-Paul Olimpiada Națională de Limba Germană Maternă Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeş

 



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

ACTUALITATE

Recensământul populaţiei şi locuinţelor programat pentru acest an, a fost amânat pentru anul 2022

Publicat

Recensământul populaţiei şi locuinţelor se va desfăşura în perioada 1 februarie – 17 iulie 2022, a anunțat miercuri Institutul Național de Statistică.

Potrivit unui comunicat al INS, în 2021, atât în România, cât și în celelalte statele membre UE era programată desfăşurarea Recensământului Populației și al Locuințelor. Comisia centrală pentru organizarea recensământului din 2021 a decalat termenele de desfășurare.

„Din cauza situaţiei create de pandemia SARS-CoV-2, Comisia centrală pentru Recensământul populaţiei şi locuinţelor din România (CCRPL2021) a decis decalarea termenelor Recensământului populației și locuințelor (RPL2021), precum şi a Recensământului de probă. Termenele referitoare la prelucrarea datelor şi la diseminarea şi publicarea rezultatelor rămân nemodificate”, se arată în comunicat.

Astfel, recensământul de probă se va desfăşura în perioada 1 februarie – 31 martie 2021, iar recensământul populaţiei şi locuinţelor (RPL2021) se va desfăşura în perioada 1 februarie – 17 iulie 2022.

Conform INS, termenele referitoare la prelucrarea datelor, la diseminarea şi publicarea rezultatelor Recensământului populaţiei şi locuinţelor rămân nemodificate; iar rezultatele finale vor fi publicate în decembrie 2023, conform calendarului Eurostat.

INS anunță că acest recensământ este primul care se va desfășura preponderent online, iar fiecare persoană va avea posibilitatea de a se autorecenza, completând chestionarul de recensământ după etapa de preînregistrare.

„Informațiile colectate prin intermediul chestionarelor individuale vor fi prelucrate în conformitate cu legislația în vigoare privind protecția datelor cu caracter personal (Regulamentul UE nr.679/2016) și anonimizate imediat după intrarea în sistem. Datele colectate la recensământul de probă și cele rezultate după agregarea lor nu vor fi făcute publice și nici diseminate în vreun fel”, se mai arată în comunicat.

Lista recensămintelor populaţiei din România

  • Recensământul din 1859-1860
  • Recensământul general al populaţiei României din 1899 
  • Recensământul general al populaţiei din 1912
  • Recensământul general al populaţiei din 1930
  • Recensământul general al populaţiei din 1941
  • Recensământul agricol şi al populaţiei din ianuarie 1948
  • Recensământul populaţiei din  februarie 1956
  • Recensământul populaţiei şi locuinţelor din martie 1966
  • Recensământul populaţiei şi al locuinţelor din ianuarie 1977
  • Recensământul populaţiei şi locuinţelor din 1992
  • Recensământul populaţiei şi al locuinţelor din 2002
  • Recensământul populaţiei şi al locuinţelor din 2011

Mediafax

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Beneficiile extraordinare ale laptelui: 5 argumente care dovedesc faptul că este benefic pentru sănătatea ta

Publicat

Laptele este consumat de oamenii din întreaga lume, de mii de ani. Prin definiție, este un fluid bogat în nutrienți pe care mamiferele de sex feminin îl produc pentru a-și hrăni puii.

Cele mai frecvent consumate tipuri provin de la vaci, oi și capre. Oamenii din țările occidentale beau cel mai frecvent laptele de vacă.

Consumul de lapte este un subiect puternic dezbătut în lumea nutriției, așa că s-ar putea să vă întrebați dacă este sănătos sau dăunător.

Mai jos sunt 5 beneficii ale sănătății susținute de știință ale laptelui, astfel încât să puteți decide dacă este alegerea potrivită pentru dvs.

1. Laptele este plin de nutrienți

Profilul nutrițional al laptelui este impresionant. La urma urmei, este conceput pentru a hrăni complet animalele nou-născute. Doar o ceașcă (244 grame) de lapte integral de vacă conține:

Calorii: 146

Proteine: 8 grame

Grăsime: 8 grame

Calciu: 28% din DZR

Vitamina D: 24% din DZR

Riboflavină (B2): 26% din DZR

Vitamina B12: 18% din DZR

Potasiu: 10% din DZR

Fosfor: 22% din DZR

Seleniu: 13% din DZR

Laptele este o sursă excelentă de vitamine și minerale, inclusiv substanțe nutritive care sunt sub-consumate de multe populații. Oferă potasiu, B12, calciu și vitamina D, care lipsesc în multe diete.

2. Laptele este o sursă bogată de proteine

Laptele este o sursă bogată de proteine, o singură cană conținând 8 grame.

Proteinele sunt necesare pentru multe funcții vitale din corpul dumneavoastră, inclusiv creșterea și dezvoltarea, repararea celulară și reglarea sistemului imunitar.

Laptele este considerat o „proteină completă”, ceea ce înseamnă că conține toți cei nouă aminoacizi esențiali necesari pentru ca organismul dvs. să funcționeze la un nivel optim.

Există două tipuri principale de proteine ​​găsite în lapte – cazeina și proteina din zer. Ambele sunt considerate proteine ​​de înaltă calitate. Prima reprezintă majoritatea proteinelor găsite în laptele de vacă, cuprinzând 70-80% din conținutul total de proteine. Zerul reprezintă aproximativ 20%. Proteina din zer conține aminoacizii cu lanț ramificat, leucina, izoleucina și valina, care sunt toți legați de beneficiile pentru sănătate. Aminoacizii cu lanț ramificat pot fi deosebit de utili în construirea mușchilor, prevenirea pierderii musculare și furnizarea de combustibil în timpul exercițiilor sportive.

Consumul de lapte este asociat cu un risc mai scăzut de pierdere musculară legată de vârstă în mai multe studii. De fapt, consumul mai mare de lapte și produse lactate a fost legat de o masă musculară mai mare a întregului corp și de o performanță fizică mai bună la adulții în vârstă.

De asemenea, s-a dovedit că laptele stimulează repararea musculară la sportivi. De fapt, mai multe studii au demonstrat că consumul de lapte după un antrenament poate reduce leziunile musculare, poate favoriza repararea musculară, poate crește forța și chiar reduce durerea musculară.

4. Sănătatea oaselor

Consumul de lapte a fost mult timp asociat cu oase sănătoase. Acest lucru se datorează combinației sale puternice de substanțe nutritive, inclusiv calciu, fosfor, potasiu, proteine și (în lactatele alimentate cu iarbă, cu conținut mare de grăsimi) vitamina K2.

Toți acești nutrienți sunt esențiali pentru menținerea oaselor puternice și sănătoase.

Aproximativ 99% din calciu din corpul tău este stocat în oase și dinți.

Laptele este o sursă excelentă de nutrienți pe care se bazează corpul dvs. pentru a absorbi în mod corespunzător calciul, inclusiv vitamina D, vitamina K, fosfor și magneziu.

Adăugarea de lapte și produse lactate în dieta dvs. poate preveni boli osoase, cum ar fi osteoporoza.

4. Previne riscul de obezitate

Mai multe studii au legat aportul de lapte de un risc mai mic de obezitate. Interesant este că acest beneficiu a fost asociat doar cu laptele integral.

Un studiu efectuat pe 145 de copii latino-americani de trei ani a constatat că un consum mai mare de grăsimi din lapte a fost asociat cu un risc mai mic de obezitate infantilă.

Un alt studiu care a inclus peste 18.000 de femei de vârstă mijlocie și în vârstă a arătat că consumul de produse lactate cu conținut ridicat de grăsimi a fost asociat cu o creștere în greutate mai mică și un risc mai mic de obezitate.

Laptele conține o varietate de componente care pot contribui la pierderea în greutate și pot preveni creșterea în greutate.

De exemplu, conținutul său bogat în proteine ​​vă ajută să nu resimțiți foamea pentru o perioadă mai lungă de timp, ceea ce poate împiedica consumul excesiv.

Mai mult, acidul linoleic conjugat din lapte a fost studiat pentru capacitatea sa de a crește pierderea în greutate prin promovarea descompunerii grăsimilor și inhibarea producției de grăsime.

În plus, multe studii au asociat dietele bogate în calciu cu un risc mai mic de obezitate. Dovezile sugerează că persoanele cu un aport mai mare de calciu din dietă au un risc mai mic de a fi supraponderale sau obeze.

Studiile au arătat că nivelurile ridicate de calciu alimentar promovează descompunerea grăsimilor și inhibă absorbția grăsimilor în organism.

5. Este un ingredient versatil

Laptele este o băutură nutritivă care oferă o serie de beneficii pentru sănătate. În plus, este un ingredient versatil care poate fi adăugat cu ușurință la dieta ta.

Recomandare: folosiți pe cât posibil lapte integral sau de la producătorii locali din zona voastră.

Sursă informații: BBC.com

Sursă foto: Pixabay

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

FOTO ȘTIREA TA: Cum au fost făcute lucrări de colectare a apei pluviale la Săsciori. ”Apa nu curge în canal, vine în fața casei”

Publicat

Modul în care au fost făcute lucrări de modernizare pe o stradă din Săsciori este criticat de unii locuitori ai comunei. Unul dintre aceștia spune că apa ce ar trebui colectată în canalizare îi ajunge în fața casei.

”Apa nu mai curge în canal, ci vine la mine în fața casei. Când o să plouă torențial o să-mi între în pivniță și în curte”, spune cititorul Alba24.ro.

Imaginile sunt de pe strada Bisericii, potrivit sursei citate.

Reprezentanții primăriei spun că lucrările au început din 2019 și sunt în desfășurare.

Acestea sunt pentru rețeaua de colectare a apelor pluviale și asfaltări (inclusiv rigole).

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

LISTA politicienilor din Alba și sumele cu care au contribuit la campania electorală din 2020. Situația la nivel național

Publicat

Expert Forum a făcut publice informații despre finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale. Informarea cuprinde, printre altele, detalii despre veniturile și cheltuielile declarate de competitorii electorali pentru alegerile parlamentare din 2020, cu mențiunea că datele finale vor fi publicate în urma controalelor desfășurate de Autoritatea Electorală Permanentă.

Potrivit celor de la Expert Forum, campania la alegerile parlamentare a fost de mai bine de trei ori mai scumpă decât cea din 2016, în ciuda pandemiei și a restricțiilor în care s-a desfășurat.

Mai jos vă prezentăm informații legate de contribuțiile politicienilor care au candidat pe listele din Alba.

Sinteza informațiilor legate de campania electorală din 2020, potrivit Expert Forum:

Partidele politice au declarat la nivel național venituri (contribuții) de 169,49 de milioane de lei, comparativ cu 51,73 de milioane în 2016

Cea mai mare parte din venituri (79 de milioane) reflectă venituri proprii ale candidaților, în timp ce 37 de milioane de lei au fost înregistrate ca împrumuturi.

Patru partide (Plus, Pro România, PSD și USR) au transferat 33 de milioane din conturile partidului, iar alte trei (PNL, PSD, USR) au transferat 17 milioane de lei din subvenții pentru cheltuieli de campanie.

O parte semnificativă din cheltuieli (34%) se leagă de promovarea competitorilor electorali în mediul online, în timp ce o cincime din bani s-au folosit pentru promovarea prin radio, TV și presă.

Deși anul 2020 a fost caracterizat de restricții cauzate de pandemie, competitorii au cheltuit un sfert din bani pe tipărituri (broșuri, flyere și materiale similare), precum și 7% pentru afișe electorale. Reamintim că în perioada de campanie electorală, competitorii electorali nu pot folosi materiale de promovare stradală, cu excepția afișelor.

Strategiile competitorilor au fost relativ diferite. Spre exemplu, Plus a cheltuit aproape 60% din bani pe campania online, în timp ce AUR a alocat peste jumătate din fonduri pentru tipărituri (822 mii din 1,5 milioane lei).

PSD și PNL au cheltuit cei mai mulți bani pe servicii online, aproape o treime. Cele mai puține fonduri au fost alocate cheltuielilor pentru cercetări sociologice

Cheltuielile partidelor au fost apropiate de venituri. Există câteva cazuri unde cheltuielile sunt mari (ex PNL, cu 1,6 milioane de lei) decât veniturile, dar în general diferențele sunt reduse.

Neconcordanțe la AUR

În cazul AUR există necorcordanțe între datele publicate în timpul campaniei electorale și raportul de venituri și cheltuieli publicat pe 15 decembrie.

Astfel, deși la sfârșitul campaniei electorale, AUR avea venituri declarate de 85.100 de lei, în RVC figurează venituri de 1,4 milioane de lei, respectiv cheltuieli de 1.5 milioane.

Potrivit centralizatorului publicat de AEP pe 21 decembrie, valoarea veniturilor este de 85.100 de lei. Cu toate acestea, partidul a solicitat spre rambursare 1,5 milioane de lei, conform datelor AEP de pe 8 ianuarie 2001.

Potrivit informațiilor furnizate de către AEP ca răspuns la o cerere înaintată de EFOR, la această dată informațiile sunt corecte, în măsura în care instituția desfășoară activitatea de control la finalul căreia va publica atât în Monitorul Oficial, cât şi pe pagina web a instituţiei, cuantumul veniturilor şi cheltuielilor rezultate în urma verificărilor, sumele rambursate şi nerambursate, precum şi sancţiunile aplicate.

Un număr de 24 de competitori electorali care au obținut mai mult de 3% din voturile valabil exprimate la nivelul circumscripției electorale în care au candidat au solicitat rambursarea unor sume de 148,32 de milioane de lei, comparativ cu 45,5 milioane de lei în 2016.

Șapte partide politice au dreptul la subvenții pentru rezultatele obținute în urma alegerilor parlamentare, respectiv celor locale: PNL, PSD, USR, AUR, PLUS, PMP, Pro România. Pentru luna ianuarie, AEP a alocat 19,8 milioane de lei pentru subvenții.

Situația de la Alba

Expert Forum a făcut publice și o serie de date legate de finanțarea campaniei electorale în județul Alba și legate de contribuțiile candidaților la funcțiile de deputați și senatori.

Mai jos vă prezentăm lista politicienilor, în funcție de sumele cheltuite și partidele din care fac parte.

Sursă: banipartide.ro

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate