ACTUALITATE
FOTO-VIDEO: Ambianţă feerică la Alba Iulia. Cetatea Alba Carolina, împodobită cu mii de gulguţe luminate şi schimbarea gărzii cu salve de tun
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/hMHsOsShEoE/hqdefault.jpg)
Vizitatorii au avut ocazia să redescopere frumuseţea lucrurilor mărunte şi să „păşească” într-o atmosferă de poveste. Mii de gulguţe luminate au fost aprinse sâmbătă seara, pe „traseul” Dealul Cetăţii – Poarta II – esplanada Obeliscului – Poarta III – strada Mihai Viteazul – Piaţa Cetăţii.
Evenimentul a adus bună dispoziţie atât celor mari, cât şi copiilor, care s-au bucurat de inedita atmosferă din Cetate.
Festivalul Luminii a apărut la idee în 2004 la Cluj, urmând ca în 2008 să se extindă la nivel național, evenimentul devenind unul sincron. La Alba Iulia, festivalul a ajuns la a VI-a ediție.
Organizatorii festivalului, cercetaşii din Alba Iulia spun că Festivalul Luminii este „o idee, un alt fel de festival, un spațiu de manifestare artistică a tinerelor talente, o atmosferă unică creată timp de 2 ore”.
Tot în Cetatea Alba Carolina, sâmbătă seara, a avut loc ceremonialul schimbării gărzii, însoţit de salve de tun.
Vedeţi mai jos imagini (foto-video) de la cele două evenimente.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/hMHsOsShEoE/hqdefault.jpg)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)