Hidroelectrica cumpără patru transformatoare noi pentru Blocului Tehnic al barajului Tău și Stația de pompe Gâlceag.

Acestea vor înlocui transformatoarele existente în prezent, două dintre acestea având o vechime de peste 40 de ani. Valoarea celor patru transformatoare este estimată la peste 469.000 de lei.

Publicitate

SPEEH Hidroelectrica SA a lansat pe 6 martie, în platforma SEAP, o licitație pentru achiziția de transformatoare.

Două transformatoare de 160 kVA pentru Blocul Tehnic al barajului Tău

Cele două transformatoare uscate, de 160 kVA, 20/0.4 kV cu reglaj al tensiunii pe partea de MT, sunt destinate alimentării din sursa de lucru, respectiv rezervă a Blocului Tehnic - Baraj Tău. Acestea vor înlocui transformatoarele existente în prezent, care sunt fabricate în anul 1982.

Prin această investiție se urmărește mărirea siguranței în exploatare, prin alimentarea din sursa de lucru a panourilor serviciilor proprii și generale ale hidroagregatelor de pompare Baraj Tău.

Publicitate

De asemenea, se reduc pierderile prin consum propriu tehnologic și cheltuielile de mentenanță.

Valoarea totală estimată a celor două transformatoare este de 179.875,20 de lei, fără TVA. 

Două transformatoare de 400 kVA pentru Stația de pompe Gâlceag

Cele două transformatoare uscate, de 400 kVA, 20/0.4 kV cu reglaj al tensiunii pe partea de MT, sunt destinate alimentării din sursa de lucru, respectiv rezervă a panourilor serviciilor proprii și generale ale hidroagregatelor de pompare din Stația de pompe Gâlceag.

Stația de pompe Gâlceag are două pompe de 10 MW (2 x 10 MW) destinate pompării apei din lacul de acumulare Cugir în lacul de acumulare Oașa.

Transformatoarele noi se vor monta în locul transformatoarelor existente, fabricate în 1991.

Publicitate
AlbaFest Articol 728x90 / 300x250

Prin această investiție se urmărește mărirea siguranței în exploatare, prin alimentarea din sursa de lucru a panourilor serviciilor proprii și generale ale hidroagregatelor de pompare Stație Pompe Gâlceag.

De asemenea, se reduc pierderile prin consum propriu tehnologic și cheltuielile de mentenanță.

Valoarea totală estimată a celor două transformatoare este de 289.738,80 de lei, fără TVA.