S-au dat lupte grele de stradă în Kiev, în noaptea de vineri spre sâmbătă. Pe străzile din capitala Ucrainei, oamenii au pregătit cu cocktail-uri Molotov și sunt pregătiți să apere orașul de invadatori. 

Publicitate

Populația s-a dovedit un adversar aprig în fața ofensivei ruse.

Mii de civili s-au alăturat armatei pentru a opri invadatorii. Vineri, autoritățile anunțau că au distribuit peste 18.000 de arme cetățenilor care vor să apere țara.

Consilierul ministrului de interne, Anton Gerashchenko, a publicat sâmbătă o filmare cu un TAB rusesc incendiat cu cocktail-uri Molotov. 

Publicitate

Cu o zi în urmă, pe 25 februarie, pe canalul Telegram al Parlamentului unicameral al Ucrainei (Rada Supremă a Ucrainei) a fost publicată o imagine cu instrucțiuni pentru realizarea de cocktail-uri Molotov.

Citește și UPDATE LIVE Război în Ucraina, ziua a treia. Asaltul rușilor continuă asupra Kievului. Fiecare minut de rezistență este o victorie

„Ucraina mai presus de toate! O rețetă pe care toată lumea ar trebui să o cunoască!” este mesajul transmis.

A fost o noapte dificilă pentru Ucraina. Lupte intense între armata ucraineană şi trupele ruse au avut loc la periferia estică a oraşului Kiev.

Vezi UPDATE FOTO-VIDEO: Război în Ucraina, ziua a treia. Asaltul rușilor continuă asupra Kievului. Fiecare minut de rezistență este o victorie

În capitala Ucrainei au fost auzite o serie de explozii şi tiruri de mitralieră, în noaptea de vineri spre sâmbătă. Trupele ruse încearcau să pătrundă în capitala Ucrainei.

Publicitate
AlbaFest Articol 728x90 / 300x250

Un bloc de locuințe cu peste 20 de etaje dintr-o zonă rezidențială din Kiev a fost lovit în plin de o rachetă, sâmbătă dimineața. Armata ucraineană a anunțat că proiectilul a fost tras de armata rusă. Din clădire au fost scoase persoane rănite.

Citește și VIDEO: Război în Ucraina. A patra zi de REZISTENȚĂ. Rușii nu reușesc să ocupe Kievul. Lupte grele pentru fiecare metru de pământ

 

 Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24 și pe Google News