FOTO-VIDEO: Locul I pentru Alexandru Achim din Zlatna și cei patru husky, la un concurs de atelaje trase de câini

Alexandru Achim, un tânăr din Zlatna, a obținut locul I la un concurs de atelaje trase de câini V. Delhegy Cup – International Sleddog Sprint Race  care s-a desfășurat în perioada 19-20 ianuarie în localitatea Ciumani.

Alexandru a ocupat prima poziție de pe podium la categoria C1, 4 câini husky Siberian.

atelaje caini

Daniel Tentiș a ocupat locul 4 la categoria C2, 3 câini Malamut de Alaska.

Ioan Alexandru Achim, din Zlatna și Daniel Marius Tentiș, din Carei, au reprezentat, în premieră, România la Campionatul Mondial de Atelaje Trase de Câini, competiție care a avut loc în Samorin, Slovacia, în perioada 16-18 noiembrie 2018, scrie proalba.

Ei au format două echipe, una la “scooter” (atelaj pe două roți), cu doi câini din rasa Husky Siberian (Ioan Alexandru Achim cu Snowforce’s Krocky și G-Pont Arch-Southmountain-aka Lucky) și cealaltă la “bikejorin” (bicicletă), cu un câine din rasa Malamut de Alaska (Daniel Marius Tentiș cu Antonius King). În total, la această competiție, țara noastră a fost reprezentată de 7 echipaje, dintre care două au fost din Zlatna.