Connect with us

Eveniment

Cod Galben de inundații pe râuri din Alba și alte șapte județe, până luni la amiază

Publicat

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, duminică, o nouă atenționare Cod galben de inundații, valabilă până luni la prânz pe râuri din Alba și alte șapte județe.

Potrivit hidrologilor, în intervalul 16 martie, ora 12:00 – 17 martie, ora 12:00, se vor înregistra scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide, creșteri de debite și de niveluri, cu cu posibile depășiri ale Cotelor de atenție, pe râurile din bazinele hidrografice:

  • Vișeu – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior, Iza – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior (județul Maramureș),
  • Tur (județul Satu Mare),
  • Someșul Mare – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior (județul Bistrița-Năsăud),
  • Mureș – afluenții aferenți sectorului amonte S.H. Glodeni (județele: Harghita, Mureș și Bistrița-Năsăud),
  • Arieș – bazin amonte S.H. Câmpeni (județul Alba)
  • Bistrița (afluent al râului Siret) – bazin amonte S.H. Cârlibaba și afluenții aferenți sectorului aval S.H. Cârlibaba – amonte de Acumularea Izvoru Muntelui (județele: Suceava, Harghita și Neamț).

Fenomene hidrologice de intensitate mai mare se pot produce mai ales pe unele râuri mici din județele Bistrița-Năsăud și Suceava, în timp ce pe râurile din bazinul Bistriței (afluent al râului Siret) sunt posibile creșteri artificiale de niveluri, ca urmare a evoluției formațiunilor de gheață, precizează sursa citată.

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement