ACTUALITATE
Acţiune a Poliției la Ocna Mureş și Unirea: Căruţaşi prinşi în timp ce transportau lemn furat şi dosar penal pentru un şofer băut la volan
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/02/DSC00248.jpg)
Valoarea amenzilor aplicate este de 585 lei.
Potrivit IPJ Alba, poliţiştii i-au identificat pe doi bărbaţi din judeţul Alba care transportau material lemnos cu un vehicul cu tracţiune animală, fără a poseda documente de provenienţă. În urma verificărilor s-a stabilit ca aceştia au tăiat şi sustras arbori nemarcați dintr-o pădure din proprietatea Ocolului Silvic Aiud.
De asemenea, a fost oprit pentru control, pe strada Traian din localitatea Unirea, un autoturism condus de Nicolae F., de 30 ani, din Blaj. Întrucât conducătorul auto emana miros de alcool a fost testat cu aparatul alcooltest, care a indicat o valoare 0,42 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Municipal Aiud, unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii gradului de alcoolemie.
Față de bărbat se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.
foto: arhivă
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)