EVENIMENT
PROGRAMUL distribuirii „paștilor” la Catedrala Arhiepiscopală din Alba Iulia. Cum va fi adusă Lumina Sfântă de la Ierusalim
Marţi, 14 aprilie
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.15 – Denie
Miercuri, 15 aprilie
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.15 – Denie
Joi, 16 aprilie – CINA CEA DE TAINĂ
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-10.00 – Vecernia cu Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
ora 18.00-20.30 – Denia celor 12 Evanghelii cu scoaterea Sfintei Cruci
Vineri, 17 aprilie – RĂSTIGNIREA DOMNULUI
(Zi aliturgicăşi ajun)
ora 7.00-9.00 – Ceasurile Împărăteşti şi Obedniţa
ora 9.00-9.45 – Vecernia cu scoaterea Sfântului Epitaf
ora 18.00-21.00 – Denia Prohodului Domnului cu Procesiunea Sfântului Epitaf
Sâmbătă, 18 aprilie – POGORÂREA LA IAD A DOMNULUI
ora 7.00-7.45 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 7.45-10.20 – Vecernia cu Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
ora 23.30-23.45 – Canonul Sâmbetei celei Mari
Duminică, 19 aprilie – ÎNVIEREA DOMNULUI (Sfintele Paști)
ora 24.00-01.15 – Utrenia Sfintei Învieri
ora 01.15-03.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 12.00-14.00 – A doua Înviere (Vecernia Sfintei Învieri cu citirea Sfintei Evanghelii în diverse limbi)
Luni, 20 aprilie – SFINTELE PAŞTI (a II-a zi)
ora 9.00-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.50 – Vecernia
Marți, 21 aprilie – SFINTELE PAŞTI (a III-a zi)
ora 9.00-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.50 – Vecernia
Miercuri, 22 aprilie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.50 – Vecernia
Joi, 23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință
ora 9.00-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.50 – Vecernia
Vineri, 24 aprilie – Izvorul Tămăduirii; Sfinții Ierarhi Ilie Iorest, Simion Ștefan și Sava Brancovici, Mitropoliții Transilvaniei
ora 9.00-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 12.00-12.30 – Sfinţirea apei (Aghiasma mică)
ora 18.00-18.50 – Vecernia
Sâmbătă, 25 aprilie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.