Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

32 de întrebări și răspunsuri despre vaccinare. GHID pentru medicii de familie și precizări despre pacienții cu boli specifice


Publicat

Ministerul Sănătăţii a lansează o broşură cu informaţii despre vaccinarea împotriva COVID-19, pentru a veni în sprijinul medicilor de familie şi al medicilor curanţi.

Aceasta include răspunsuri la 32 de întrebări primite din partea medicilor, inclusiv cu privire la eficienţa vaccinului, siguranţa vaccinării pentru persoanele cu boli cronice, autoimune sau cancer şi contraindicaţiile la vaccinare pentru pacienţii cu diverse patologii, potrivit ministerului.

Documentul complet poate fi văzut AICI: Brosura-medici-vaccinarea-covid-MS-1

Broşura va fi trimisă către medicii de familie. La conceperea acesteia au contribuit Comisia de alergologie şi imunologie clinică, Comisia de oncologie, Comisia de hematologie, Comisia de endocrinologie, Comisia de cardiologie şi Comisia de dermatovenerologie ale Ministerului Sănătăţii.

Vaccinarea anti COVID-19: întrebări și răspunsuri (sursa: broșura Ministerului Sănătății)

1) Vaccinul este eficient și pentru tulpina nouă SARS-CoV-2?

Este puțin probabil că răspunsul imun indus prin vaccinare să își piardă complet reactivitatea față de noile tulpini. Nu există încă suficiente date care să demonstreze eficacitatea vaccinurilor autorizate până acum împotriva tulpinilor nou apărute de SARSCoV-2. Tulpini virale cu unele dintre mutațiile nou raportate (ex. N501Y din tulpinile inițial identificate in UK și Africa de Sud) sunt recunoscute și neutralizate de anticorpii din serul persoanelor vaccinate.

2) Un pacient care a avut COVID-19 mai trebuie vaccinat?

Da. Astfel de persoane au fost incluse în studiile clinice și nu au fost identificate riscuri specifice. Recomandările actuale încurajează vaccinarea pacienților care au trecut prin boală la minimum 4 săptămâni de la primul test PCR pozitiv în cazul pacienților cu formă ușoară și la aproximativ 3 luni în cazul pacienților cu formă moderată, severă sau critică. Cum riscul de reinfectare a persoanelor trecute recent prin boală este destul de mic, aceste persoane pot alege să întârzie vaccinarea pentru 1-3 luni de la testul RT-PCR pozitiv, deși nu există o obligație în acest sens. În cazul pacienților cu COVID-19 tratați cu plasmă convalescentă sau anticorpi monoclonali se recomandă întârzierea vaccinării cu 3 luni pentru a nu fi scăzută eficiența.

3) Este sigur să vaccinăm pacienți cu boli cronice, boli autoimune sau cancer?

Da. Afecțiunile enumerate mai sus nu reprezintă o contraindicație pentru administrarea vaccinului anti COVID-19.

4) Este sigur să vaccinăm pacientele gravide sau cele care alăptează?

Datorită mecanismului de acțiune al vaccinurilor ARNm, CDC consideră că este puțin probabil ca vaccinarea să prezinte un risc specific pentru femeile gravide. În studiile animale nu au fost identificate efecte dăunătoare asupra sarcinii pentru cele 2 vaccinuri autorizate până acum (Comirnaty și COVID-19 vaccine Modernă). Cu toate acestea datele din studiile umane sunt foarte limitate. Nu se cunoaște dacă vaccinul sau componentele acestuia se secretă în laptele matern, dar EMA nu consideră că ar există riscuri plauzibile în legătură cu alăptarea. Vaccinarea femeilor însărcinate sau care alăptează ar trebui să țină întotdeauna cont de o analiză individuală risc / beneficiu (ex. grad de expunere, comorbidități asociate cu evoluția severă a COVID-19). Recomandarea este ca aceste persoane să se vaccineze cu avizul medicului ginecolog și supraveghere atentă postvaccinare.

5) Care sunt contraindicațiile relative și absolute pentru vaccinare?

Vaccinul este contraindicat persoanelor cu istoric de reacție alergică severă (anafilactică) la oricare dintre componentele vaccinului sau la prima doză administrată. În cazul persoanelor cu istoric de reacții alergice severe la medicamente sau alte vaccinuri nu este contraindicată vaccinarea, dar se recomandă o supraveghere mai îndelungată (timp de 30 minute) postvaccinare.

6) La cât timp după vaccinare este pacientul protejat împotriva COVID-19?

La 7 zile de la administrarea celei de-a două doze în cazul BioNTech/Pfizer și 14 zile după a doua doză în cazul Moderna putem vorbi despre un nivel maxim de protecție. Anticorpii încep să fie detectabili din ziua 12-14 de la prima doză iar titrul crește semnificativ după doză de rapel. Se observă reducerea numărului de persoane infectate și în intervalul dintre cele două doze, dar nu este cunoscută durata sau nivelul protecției după o singură doză.

7) Pacientul poate face COVID-19 de la vaccin ?

Nu. Vaccinul împotriva COVID-19 bazat pe tehnică ARNmesager și nu conține componente ale virusului capabile să declanșeze boala

8) O persoană vaccinată mai trebuie să poarte mască și să practice distanțarea fizică ?

Da. Nu știm încă dacă o persoană vaccinată se poate infecta și poate transmite mai departe virusul. Până în acest moment, în studiile clinice s-a urmărit dacă vaccinarea previne boala, nu a fost studiat dacă este prevenită și infecția asimptomatică. Incă nu sunt date suficiente despre eficacitatea vaccinurilor COVID-19 pentru prevenția infecției asimptomatice și reducerea transmisiei.

9) Cât durează imunitatea după vaccin?

Este încă prea devreme pentru a putea estima durata protecției oferite de vaccinarea împotriva COVID-19. Titrul de anticorpi măsurat la persoanele vaccinate în studiile clinice a fost peste media celui măsurat la persoane trecute prin boală și este de așteptat ca protecția oferită de vaccin să dureze cel puțin la fel de mult că cea de după infecția cu SARS-CoV-2 dar fără riscurile asociate dezvoltării bolii. Durata protecției este încă evaluată în curs de evaluare în studiile clinice.

10) Cine garantează că vaccinurile sunt ținute la temperatura corectă?

În momentul livrării vaccinurilor în centrele de stocare, persoanele responsabile de primirea lor verifică integritatea. Vaccinurile sunt transportate în cutii speciale de refrigerare cu data-logger (monitorizarea continuă a temperaturii) iar datele de monitorizare pentru toate transporturile sunt arhivate pe termen lung. De asemenea, în centrele de vaccinare fiecare frigider de stocare este prevăzut cu termomentru pentru monitorizarea temperaturii.

11) Este nevoie de bilet de trimitere de la medicul de familie pentru vaccinare?

Nu. Persoanele care doresc să se vaccineze se pot programa fie individual pe platforma de vaccinare, fie prin intermediul medicului de familie sau al medicului curant. Bolnavii cronici cu vârsta sub 65 de ani se pot vaccina în etapa a II-a dar trebuie validați în prealabil în platforma vaccinare-covid.gov.ro de către medicul de familie sau medicul curant.

12) După cât timp trebuie repetat vaccinul?

Nu se poate spune încă pentru cât timp persistă răspunsul imun protector după vaccinare. Necesitatea repetării vaccinării depinde și de menținerea eficienței asupra tulpinilor nou identificate iar acest lucru depinde de rată de mutație a virusului. Prin vaccinarea unui număr mare de persoane se poate reduce circulația virusului și astfel este redusă și rată de mutație a acestuia. Studiile sunt încă în desfășurare și vor fi publicate pe măsură ce există informații clare legate de durata protecției postvaccinale.

13) Pacienții care au primit terapie cu plasmă de la convalescent au indicație de vaccinare?

Da. Se recomandă vaccinarea la ~90 de zile de la administrarea terapiei cu plasmă a reduce riscul scăderii eficienței vaccinului.

14) Vaccinurile cu ARN mesager modifică ADN-ul uman?

Nu. ARN-ul mesager nu intră în nucleul celulei (acolo unde se află ADN-ul) și are structura și compoziția chimică diferită de ADN. Prin urmare, ARNm nu poate fi încorporat în genomul uman. Procesul de producție al proteinei Spike necesară dezvoltării ulterioare de anticorpi are loc în citoplasmă, la nivelul ribozomilor – sediul sintezei proteice – și nu în nucleu. ARN-ul mesager conținut de vaccin este doar “scrisoarea trimisă” temporar, care este distrusă după ce a fost citită la fel că miile de molecule de ARN mesager proprii celulei.

15) Pacienții care suferă de alergii alimentare se pot vaccina împotriva COVID-19?

Da. Conform CDC, pacienții cu istoric de alergii ușoare și moderate pot fi vaccinați. Persoanele care au antecedente de anafilaxie la alimente, la medicamente, înțepături de insecte etc. pot fi vaccinate împotriva COVID-19 atât timp cât nu sunt cunoscute a fi alergice la unul dintre componentele (excipienții) vaccinului. În aceste situații se recomandă ca măsură de precauție monitorizarea mai îndelungată postvaccinal (30 minute).

16) Pacienții care au avut reacție cutanată urticariană localizată la prima doză de vaccin pot primi a două doză ?

Da. Vaccinul nu este contraindicat persoanelor care au avut erupție cutanată după prima doză dar nu au asociat alte simptome care să indice o reactie anafilactica care să pună în pericol viața.

17) Un pacient alergic la polen și streptomicină care a făcut șoc anafilactic la antibiotic în trecut se poate vaccina?

Conform EMA, istoricul de reacții alergice la orice alt vaccin sau orice terapie injectabilă fără legătură cu substanțele incluse în vaccinurile pe bază de ARNm împotriva COVID-19 nu reprezintă o contraindicație de vaccinare. Totuși, se impun măsuri de precauție speciale pentru aceste persoane, respectiv informarea/ sfătuirea acestora cu privire la eventualele riscuri ale dezvoltării unei reacții alergice severe și supravegherea mai îndelungată (30 minute) a pacienților cu acest istoric.

18) Pacienții care primesc tratament anticoagulant se pot vaccina?

Pacienții sub terapie anticoagulantă nu au contraindicație de vaccinare. În funcție de tipul de medicație utilizată și de dozaj se recomandă totuși consultarea medicului curant pentru a stabili dacă terapia administrata poate fi întreruptă / modificată pentru un timp scurt în vederea vaccinării. Pentru detalii, consultați recomandarea comisiei de specialitate pentru boli cardiovasculare. Vaccinarea este recomandată, cu administrare lentă intramusculară, urmată de aplicare locală a unei presiuni ferme fără că zona de injectare să se maseze.

19) Cu ce fel de ac este indicat să se realizeze vaccinare anti COVID-19?

Diametrul acului recomandat pentru administrarea intramusculară a vaccinului este între 22G si 25G. În cazul pacienților care primesc tratament anticoagulant se recomandă utilizarea acelor cu diametru mai mic, de 23G sau 25G pentru a reduce riscul de apariție a unui hematom intramuscular. În ceea ce privește masajul, acesta nu e indicat, ci numai o presiune ușoară a locului respectiv pentru o perioada scurtă de timp.

20) În a doua etapă a vaccinării există posibilitatea prioritizării pacienților care au vârsta peste 65 de ani plus alte comorbidități?

Nu există asemenea subprioritizări în cadrul etapei a II-a. Medicul de familie poate decide să programeze prioritar aceste persoane din lista lor de pacienți.

21) Pacienții cu sindrom coronarian acut STEMI sau NonSTEMI, disecție acută de aortă, se pot vaccina?

Da. Vaccinul este indicat la aproximativ o lună de la episodul acut coronarian.

22) Există posibilitatea că vaccinul să determine apariția unui cancer în viitor?



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

Ministrul Educației dă asigurări că elevii vor susține examenele naționale în format fizic, la datele stabilite

Publicat

Ministrul Educaţiei, Sorin Câmpeanu, a declarat că a iniţiat discuţii la nivelul Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă pentru ca chiar dacă vor exista localităţi carantinate la momentul susţinerii examenelor naţionale, să se ia în considerare excepţia pentru susţinerea acestor testări, “definitorii pentru viitorul oricărui tânăr”, cu prezenţă fizică şi la datele stabilite, scrie românia24.ro

“Profit de orice ocazie pentru a îndemna încă o dată la maximă responsabilitate, la respectarea strictă a regulilor pentru a diminua aşa şansele de a ajunge în această situaţie să depăşim 6 la mie. Dacă totuşi se depăşeşte 6 la mie, se suspendă orice activitate şcolară, din păcate, nu este nimic de discutat aici.

Cu o singură excepţie, deşi nu ne dorim, deşi eu personal sunt convins că nu vom ajunge să avem localităţi carantinate pe durata examenelor naţionale, am iniţiat deja discuţiile la nivelul CNSU pentru a lua în considerare o excepţie pentru derularea examenelor naţionale cu prezenţă fizică la datele stabilite”, a afirmat duminică ministrul Câmpeanu, într-o intervenţie la postul Digi 24.

El a adăugat că “nu va exista niciun elev în această ţară care să nu poată susţine examene naţionale indiferent de situaţia epidemiologică”.

“Să ajungem în perioada examenelor naţionale şi vom avea răspuns (cu privire la situaţia epidemiologică din ţară n.red.) Ce vă pot spune acum, cu toată responsabilitatea, nu va exista niciun elev în această ţară care să nu poată susţine examene naţionale indiferent de situaţia epidemiologică.

Aceste examene naţionale sunt de maximă importanţă, definitorii pentru viitorul oricărui tânăr. Va exista înţelegere şi asigur orice elev că examenele naţionale se vor da la datele planificate cu prezenţă fizică”, a mai subliniat ministrul Educaţiei.

Conform modificărilor aduse sâmbătă Ordinul comun al Ministrului Educaţiei şi Ministrului Sănătăţii referitor la măsurile de organizare a activităţii în cadrul unităţilor/instituţiilor de învăţământ pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARSCoV-2, “este permisă organizarea cu prezenţa fizică, în unităţile de învăţământ din localităţile în care incidenţa cumulată în ultimele 14 zile este mai mică de 6/1000 de locuitori a simulărilor examenelor naţionale şi a examenelor pentru anii terminali; evaluărilor naţionale”.

sursă: romania24.ro, agerpres.ro.

Citeste mai mult
Publicitate

BLAJ

INCENDIU la Blaj: Un tractor aproape făcut scrum, după ce proprietarul a vrut să stingă un incendiu de vegetație uscată

Publicat

Un tractor a luat foc duminică, în jurul orei 15.45, pe un teren de pe raza municipiului Blaj. Potrivit primelor informații transmise de reprezentații ISU Alba, proprietarul ar fi vrut să limiteze propagarea unui incendiu de vegetație uscată, cu ajutorul plugului, dar tractorul a fost cuprins de flăcări. 

La fața locului s-au deplasat pompierii din Blaj cu o autospecială de stingere, dar tractorul a ars în totalitate. Acesta a avea la momentul declanșării incendiului, în rezervor, aproape 700 de litri de motorină.

Știre în curs de actualizare.

 

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

INCENDIU de vegetație uscată la Gârbova de Sus, pe 10 hectare. Pericol de extindere a focului către pădure

Publicat

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit, duminică, în jurul orei 15.00, pe raza localității Gârbova de Sus. 

Potrivit reprezentanților ISU Alba, incendiul se manifestă pe aproximativ 10 hectare și există pericolul de a se extinde spre pădure.

La fața locului intervin pompierii din Aiud alături de personal al Ocolului Silvic.

știre în curs de actualizare.

sursă foto: arhiva alba24.ro, rol ilustrativ.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

LISTA LOCALITĂȚILOR din Alba: Incidența la 14 zile înregistrată în municipii, orașe și comune. Două comune au peste 7 la mie

Publicat

O situație care conține rata incidenței cumulative a COVID-19 la 1000 locuitori pe localități (U.A.T.) din ultimele 14 zile din județul Alba este calculată de platforma oficială alerte.ms.

Statistica este făcută automat în baza datelor colectate în ultimele 14 zile, inclusiv datele din raportarea cazurilor din data de 7 martie 2020. Platforma este gestionată de INSP cu sprijinul logistic la STS.

Citește și 40 de noi cazuri de COVID, în ultimele 24 de ore. Incidența la 14 zile pentru toate localitățile, transmisă de DSP Alba

 Potrivit raportării, în județul Alba, incidența cea mai mare o înregistrează localitățile Mihalț, Șona care au o incidență de peste 6 la mia de locuitori.

Între 3 și 6 la mia de locuitori – comunele Doștat, Lunca Mureșului, Unirea, Cricău, Șpring și municipiul Alba Iulia.

În lista se regăsesc și alte 20 de localități din județ în care incidența la mia de locuitori este zero.

Vedeți mai jos tabelul complet:

LOCALITATEPOPULATIE
CAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE (DEPABD)cazuri pozitive
MIHALŢ32577,9826
ŞONA43737,7734
DOŞTAT10225,876
MUNICIPIUL ALBA IULIA764444,93377
LUNCA MUREŞULUI25864,2511
UNIREA49444,2521
CRICĂU20043,497
ŞPRING26223,439
ŞIBOT24332,887
VALEA LUNGĂ31622,859
MUNICIPIUL SEBEŞ329082,8393
CRĂCIUNELU DE JOS21402,806
LIVEZILE12172,473
RĂDEŞTI12962,313
BLANDIANA9162,182
SĂLIŞTEA23712,115
BERGHIN19172,094
RIMETEA10022,002
PIANU35871,957
ORAŞ TEIUŞ72711,9314
OCOLIŞ5581,791
IGHIU70351,7112
MUNICIPIUL AIUD253951,6943
ORAŞ OCNA MUREŞ139871,6423
CIUGUD32661,535
MIRĂSLĂU19841,513
METEŞ27911,434
ORAŞ CUGIR257321,4036
GALDA DE JOS44831,346
SÂNTIMBRU30411,324
SĂSCIORI65231,238
MUNICIPIUL BLAJ207751,2025
LOPADEA NOUĂ26001,153
SÂNCEL26091,153
NOŞLAC18221,102
ŞUGAG28831,043
DAIA ROMÂNĂ31270,963
ORAŞ ABRUD52620,955
CIURULEASA11440,871
VADU MOŢILOR13460,741
BISTRA45750,663
GÂRDA DE SUS15280,651
VIDRA15410,651
ORAŞ ZLATNA79410,635
ROŞIA DE SECAŞ16200,621
CERGĂU16310,611
SOHODOL16810,591
VINŢU DE JOS55170,543
ORAŞ BAIA DE ARIEŞ38190,522
HOREA19420,511
ALBAC19830,501
CÂLNIC20100,501
GÂRBOVA21480,471
BUCERDEA GRÂNOASĂ22770,441
ORAŞ CÂMPENI73620,413
JIDVEI53220,382
ROŞIA MONTANĂ27470,361
LUPŞA29400,341
ALMAŞU MARE12360,000
ARIEŞENI16310,000
AVRAM IANCU14720,000
BUCIUM14210,000
CENADE10150,000
CERU-BĂCĂINŢI2750,000
CETATEA DE BALTĂ30720,000
CUT12780,000
FĂRĂU14960,000
HOPÂRTA11500,000
ÎNTREGALDE5670,000
MOGOŞ7760,000
OHABA6530,000
POIANA VADULUI10590,000
PONOR6760,000
POŞAGA9630,000
RÂMEŢ5410,000
SĂLCIUA14290,000
SCĂRIŞOARA15520,000
STREMŢ24500,000

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate