ACTUALITATE
Expoziție cu lucrări ale elevilor de la Cercul de artă al Clubului Copiilor Petrila, găzduită de Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2017/04/Expozitie-e1493292672901.jpg)
Lucrările elevilor de la Cercul de artă al Clubului Copiilor Petrila dau, din nou, culoare Bibliotecii Județene ”Lucian Blaga” Alba. Expoziția ”Contur”, pe care biblioteca județeană o găzduiește începând cu luna aprilie, este rezultatul taberei cu numărul șase, tabără organizată de profesorii Cipriana Chința, Ana-Maria Biro și Radu Chința.
„Am vrut să transmitem generaţiei 2016 ideile îmbrăţişate acum peste un secol de impresioniști, expresioniști şi de pointiliști. Aceștia au descompus realitatea și au reconstituit-o apoi din puncte” – este mesajul „conturiștilor”.
Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba îi invită astfel pe cei care trec pragul bibliotecii să se bucure, nu numai de o carte, ci și de o expoziție de artă plastică plină de veselie, candoare și culoare.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)