ACTUALITATE
FOTO – VIDEO: Eveniment la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Vernisajul expoziției „Consistența instabilă”, semnată de artistul Valentin Petru Beca
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/mhrFrA5KyzA/hqdefault.jpg)
Un nou eveniment a avut loc miercuri, la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Este vorba despre deschiderea expoziției de pictură semnată de artistul Valentin Petru Beca și intitulată „Consistența instabilă (ca o existență indefinibilă)”.
Mai mult, după cum artistul însuși mărturisește, în realizarea tablourilor a folosit obiecte tri-dimensionale, „materiale neconvenționale”, din imediata sa vecinătate, precum: polonic, scaun, bocanci, paie, obiecte vestimentare, frânghie, lanț și altele. Pe operele sale, cel mai adesea sunt întâlnite, ca un lait-motiv, două categorii de numere. Prima, „1,2,3,4, reprezintă divinitatea, pentru că dacă le însumăm pe acestea, ajungem la cifra perfectă, 10”. Cealaltă categorie, de la 1 la 0, reprezintă imperfecțiunea, latura pământească, materialul. Mă inspir din mediul din care trăiesc, de la țară”, spune artistul.
Toți cei care doresc să admire operele tânărului artist originar din comuna Almașu Mare, trebuie să știe că expoziţia este deschisă publicului până în data de 8 mai.
Evenimentul este organizat de Consiliul Judeţean Alba, Primăria Municipiului Alba Iulia şi Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/mhrFrA5KyzA/hqdefault.jpg)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)