ACTUALITATE
Evenimente culturale: 136 de ani de la nașterea lui Liviu Rebreanu, sărbătoriți de Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/11/Liviu-Rebreanu-e1637834173936.jpg)
136 de ani de la nașterea marelui prozator Liviu Rebreanu sărbătoriți de Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba printr-o serie de evenimente culturale.
Biblioteca Județeană „Lucian Blaga”, alături de Consiliul Județean Alba organizează sâmbătă, 27 noiembrie 2021, o serie de manifestări culturale dedicate aniversării a 136 de ani de la nașterea unuia dintre cei mai importanți prozatori români, Liviu Rebreanu.
Aceste manifestări fac parte dintr-un proiect cultural destinat promovării operelor și scriitorilor români care se regăsesc pe Aleea Scriitorilor din Alba Iulia.
Evenimentul va fi marcat atât în mediul online pe paginile de socializare a bibliotecii, cât și printr-un moment omagial la bustul aflat pe Aleea Scriitorilor din Parcul Central al orașului, începând cu ora 12:00.
Pe paginile de socializare ale Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba, vor fi postate o serie de informații din viața și opera marelui prozator, după următorul program:
8:00 Afișul evenimentului
9:00 Medalion literar – Liviu Rebreanu
10:00 Recomandare carte adulți
11:00 Recomandare carte pentru copii
12:00 La bustul lui Liviu Rebreanu de pe Aleea Scriitorilor: depunere flori
13:00 Aniversații zilei
14:00 Citatul zilei
15:00 Știați că…?
16:00 Expoziție de carte: Liviu Rebreanu în colecțiile bibliotecii
17:00 Ați văzut filmul? Noi vă recomandăm cartea…!
18:00 Memoria locului – colaj foto
19:00 Bibliovaliza
Cine a fost Liviu Rebreanu
Liviu Rebreanu s-a născut la 27 noiembrie 1885, fiind primul din cei 14 copii ai învățătorului Vasile Rebreanu și ai Ludovicăi.
În anul 1889, familia Rebreanu s-a mutat în comuna Maieru, pe valea Someșului. A urmat în anul 1895 două clase la Gimnaziul grăniceresc din Năsăud. În 1897 s-a transferat la Școala de băieți din Bistrița, unde a urmat încă trei clase.
În 1900 a început să urmeze Școala Reală Superioară de Honvezi din Sopron. Ca și la Bistrița, a manifestat o înclinație deosebită pentru studiul limbilor străine.
Din 1903 până în 1906 a urmat Academia militară „Ludoviceum” din Budapesta. La 1 septembrie 1906 a fost repartizat ca sublocotenent la regimentul al doilea de honvezi regali din Gyula, în sud-estul Ungariei.
Aici, pe lângă îndeletniciri cazone, Rebreanu a avut numeroase preocupări literare: lecturi, conspecte, proiecte dramaturgice. La Budapesta și Gyula a scris și transcris cinci povestiri, în limba maghiară, din ciclul „Scara măgarilor” (volum nepublicat).
La 1 noiembrie 1909 a debutat în presa românească, la Sibiu, în revista Luceafărul condusă de Octavian Goga și O. Tăslăuanu. În aceeași revistă, Rebreanu a publicat numeroase nuvele.
Foarte interesant este și jurnalul său tipărit în anul 1984, în două volume. La 4 aprilie 1944 fiind grav bolnav, s-a retras la Valea Mare, fără să mai revadă vreodată Bucureștiul.
La 7 iulie Rebreanu scria în Jurnal: „Perspective puține de salvare, dată fiind vîrsta mea, chistul din plămînul drept, emfizemul vechi și bronșita cronică.”
La 1 septembrie 1944 la Valea Mare, a încetat din viață la vîrsta de 59 de ani. Peste cîteva luni a fost deshumat și reînhumat la Cimitirul Bellu din București.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)