EVENIMENT
Primăria Meteș a anunțat administratorul fondului de vânătoare din zonă, în legătură cu ursul fotografiat în sat
![u](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2019/06/urs-ampoita-1-e1561106161859.jpg)
Autoritățile locale din Meteș au anunțat administratorul fondului de vânătoare din comună cu privire la ursul care a fost surprins trecând prin sat, printre case.
Primarul Dan Opruța a declarat pentru Alba24 că ursul a fost reperat într-o zonă frecventată de foarte multă lume din satele aparținătoare dar și din Alba Iulia, unde oamenii merg pentru picnic, pe marginea unui pârâu.
Opruța a adăugat însă că ursul nu a făcut niciodată probleme, nu a atacat animalele domestice ale sătenilor și nici nu este o prezență obișnuită. ”Nu, nu a mai fost văzut în zonă anul acesta. A trecut dintr-o pădure în alta, cam asta pot să vă spun. Aștept și eu să vedem ce răspuns primesc de la fondul de vânătoare” a adăugat acesta.
Reamintim că un urs a fost observat de trecători, joi după-amiaza, pe carosabil, la intrare în localitatea Ampoița. Imagini cu animalul care circula pe drum au fost postate pe rețeaua de socializare.
„În urma unui apel la 112, o localnică a semnalat prezența unui urs de mari dimensiuni. Un echipaj de jandarmi s-a deplasat în zonă și a patrulat în împrejurimi. Speriat de lătratul câinilor animalul a fugit înspre pădure”, au transmis reprezentanții Jandarmeriei Alba.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)