Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

UPDATE: Redeschiderea școlilor în ALBA în semestrul al doilea, de luni. LISTA unităților pe scenarii: ore online sau fizic

Publicat

sediul ISJ Alba

Activitatea în unitățile de învățământ reîncepe în semestrul al doilea de luni, 8 februarie, diferențiat, potrivit celor mai recente decizii ale autorităților, și în județul Alba. Se ia în considerare incidența cazurilor COVID în fiecare localitate.

De asemenea, ministerele Sănătății și Educației au elaborat norme de respectat în grădinițe, școli și licee, în această perioadă.

Vezi AICI: Ordinul comun privind deschiderea școlilor. VARIANTA FINALĂ a DOCUMENTULUI cu măsurile din învățământ aplicate din 8 februarie

UPDATE, 0ra 16.00: Potrivit Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Alba, scenariile oficiale pentru începerea, de luni, 8 februarie, a activității în unitățile de învățământ din județ, vor fi cele actualizate potrivit situației epidemiologice de la data de 5 februarie.

Vezi lista oficială a scenariilor în care începe școala din 8 februarie:

LISTA: OFICIAL- Cine merge la școală în Alba de luni, 8 februarie. Scenariul pentru fiecare unitate de învățământ din județ

În județul Alba, potrivit situației valabile vineri, 5 februarie, în scenariul roșu sunt Alba Iulia, Mogoș, Daia Română, Ciugud, Meteș. În aceste localități (inclusiv unitățile arondate din sate/cartiere) vor merge la școală doar elevii din ciclul primar (clasele zero-IV) și la grădiniță, preșcolarii.

Problema ar putea deveni mai complicată în cazul localităților pentru care se schimbă scenariile, în funcție de situația epidemiologică, de exemplu din galben (la școală/grădiniță/liceu merg preșcolarii, cei din învăţământul primar, clasele a VIII-a şi a XII-a, a XIII-a; restul online) în verde (participarea zilnică a tuturor preşcolarilor şi elevilor în unităţile de învăţământ, cu respectarea şi aplicare tuturor normelor de protecţie) sau invers.

Din ce au declarat oficialii din învățământ până acum, situația pentru funcționarea școlilor va fi actualizată/monitorizată zilnic.

Vezi și Ce se întâmplă dacă sunt descoperite cazuri de COVID-19 în școli. Precizările miniștrilor Sănătății și Educației

Vineri, 5 februarie, Ministerul Educației a făcut publică rata de incidență pe localități (actualizată 5 februarie), comunicată de Centrul Național de Conducere și Coordonare a Intervenției. Potrivit acestei situații, scenariile propuse ar fi următoarele:

Scenariul roșu: Alba Iulia, Mogoș, Daia Română, Ciugud, Meteș.

Scenariul galben: Aiud, Sebeș, Blaj, Cugir, Ocna Mureș, Teiuș, Câlnic, Cetatea de Baltă, Crăciunelu de Jos, Galda de Jos, Ighiu, Jidvei, Livezile, Mihalț, Ocoliș, Pianu, Săliștea, Săsciori, Sântimbru, Stremț, Șibot, Șona, Unirea.

Scenariul verde: Câmpeni, Abrud, Baia de Arieș, Zlatna, Albac, Almașu Mare, Arieșeni, Avram Iancu, Berghin, Bistra, Blandiana, Bucerdea Grânoasă, Bucium, Cenade, Cergău, Ciuruleasa, Cricău, Cut, Doștat, Fărău, Hopârta, Horea, Gârbova, Gârda de Sus, Întregalde, Lopadea Nouă, Lunca Mureșului, Lupșa, Mirăslău, Noșlac, Ohaba, Poiana Vadului, Ponor, Poșaga, Rădești, Râmeț, Rimetea, Roșia Montană, Roșia de Secaș, Sălciua, Sâncel, Scărișoara, Sohodol, Șpring, Șugag, Vadu Moților, Valea Lungă, Vidra, Vințu de Jos.

Reamintim că în toată țara au fost în regim online, din 9 noiembrie 2020, toate unitățile de învăţământ preşcolar, primar, gimnazial, liceal şi postliceal.

Scenarii pentru redeschiderea școlilor din 8 februarie:

Scenariul 1: Incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor din localitate mai mică sau egală cu 1/1000 de locuitori

– participarea zilnică a tuturor preşcolarilor şi elevilor în unităţile de învăţământ, cu respectarea şi aplicare tuturor normelor de protecţie

Scenariul 2: Incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor din localitate este mai mare de 1/1000 dar mai mică sau egală cu 3/1000 de locuitori

a) Participarea zilnică, cu prezență fizică în unitățile de învățământ a tuturor preşcolarilor şi elevilor din învăţământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a şi a XII-a, a XIII-a, și a celor din anii terminali din învățământul profesional și postliceal, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor protecţie

Scenariul 3: Incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor din localitate este mai mare de 3/1.000 locuitori

a) Participarea zilnică a tuturor preşcolarilor şi elevilor din învăţământul primar

b) Participarea zilnică, în sistem online a elevilor din celelalte clase/ani de studiu

Vezi Ministrul Educației anunță modificările din anul școlar 2021-2022. Vacanța intersemestrială va fi comasată cu vacanța de iarnă

LISTA unităților de învățământ din județul ALBA – scenarii pentru reluarea activității din 8 februarie (data de referință 5 februarie/din datele comunicate de DSP Alba privind incidența COVID la 14 zile):

ALBA IULIA – Scenariul 3 (ROȘU) – preșcolarii și elevii din ciclul primar (clasele zero și I-IV) vin la grădiniță/școală; restul – online

Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia

Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia

Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia – structuri arondate: Școala Gimnazială Bărăbanț, Școala Profesională Germană Alba Iulia

Liceul Tehnologic „Dorin Pavel” Alba Iulia

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia

Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – structuri arondate: Școala Gimnazială Micești, Grădinița cu Program Normal Micești

Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia

Liceul Teologic Romano – Catolic „Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia

Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” Alba Iulia

Școala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia

Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit step by step nr. 12 Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit „Scufița Roșie” Alba Iulia – structuri arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 1 Alba Iulia, Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit nr. 8 Alba Iulia – structuri arondate: Grădinița cu Program Prelungit nr. 9 Alba Iulia, Grădinița cu Program Normal nr. 5 Partoș, Grădinița cu Program Normal Pâclișa

Grădinița cu Program Prelungit nr. 11 Alba Iulia – structură arondată: Grădinița cu Program Normal Oarda de Jos

Grădinița cu Program Prelungit nr. 16 Alba Iulia – structuri arondate: Grădinița cu Program Prelungit nr. 14 Alba Iulia, Grădinița cu Program Normal Bărăbanț

Grădinița cu Program Prelungit nr. 13 Alba Iulia – structură arondată Grădinița cu Program Normal nr. 10 Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit „Dumbrava Minunată” Alba Iulia

Centrul Școlar de Educație Incluzivă Alba Iulia

Școala Postliceală Sanitară Alba Iulia

Școala Postliceală de Afaceri Alba Iulia

Liceul Teoretic „Sfântul Iosif” Alba Iulia

Grădinița cu Program Normal „Licurici” Alba Iulia

Grădinița cu Program Normal „Emanuel” Alba Iulia

Școala Postliceală Sanitară „Henri Coandă” Alba Iulia

Școala Postliceală Sanitară FEG Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit „Lumea Ștrumfilor” Alba Iulia

AIUD – Scenariul 2 (galben) – la școală/grădiniță/liceu merg preșcolarii, cei din învăţământul primar, clasele a VIII-a şi a XII-a, a XIII-a; restul – online

Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – unități arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 4 Aiud

Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud

Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 Aiud

Grădinița cu Program Prelungit „Primii Pași” Aiud

Liceul Tehnologic Aiud

Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – unitate arondată: Școala Gimnazială Specială Aiud

Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – unități arondate: Școala Gimnazială ”Liviu Rebreanu” Aiud, Grădinița cu Program Normal nr. 1 Aiud, Grădinița cu Program Normal nr. 7 Aiud, Grădinița cu Program Normal nr. 8 Aiud

Grădinița cu Program Normal Gârbova de Jos

Liceul Tehnologic Agricol „Alexandru Borza” Ciumbrud – unitate arondată: Grădinița cu Program Normal Ciumbrud

SEBEȘ – Scenariul 2 (galben) – la școală/grădiniță/liceu merg preșcolarii, cei din învăţământul primar, clasele a VIII-a şi a XII-a, a XIII-a; restul – online

Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș

Școala Gimnazială ”Mihai Kogălniceanu” Sebeș – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Nr. 8 Sebeș, Grădinița cu Program Prelungit Nr. 7 Sebeș, Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Lancrăm, Grădinița cu Program Normal Lancrăm

Școala Gimnazială nr. 2 Sebeș – unități arondate: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 3 Sebeș, Școala Gimnazială Răhău, Grădinița cu Program Răhău

Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Nr. 4 Sebeș, Grădinița cu Program Normal Nr. 6 Sebeș

Liceul Tehnologic Sebeș – unități arondate: Școala Profesională Duală Sebeș, Școala Gimnazială „Silviu Cărpinișianu” Sebeș, Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2 Sebeș

Liceul German Sebeș – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Germană Petresti

Școala Postliceală ”Henri Coandă” Sebeș

Grădinița ”Heidi” Sebeș

Grădinița ”Sfântul Nicolae” Sebeș

Scoala Gimnazială Petrești – unități arondate: Grădinita cu Program Normal Petrești, Grădinița cu Program Prelungit Petrești

BLAJ – Scenariul 2 (galben) – la școală/grădiniță/liceu merg preșcolarii, cei din învăţământul primar, clasele a VIII-a şi a XII-a, a XIII-a; restul – online

Colegiul Național ”Inochentie Micu Clain” Blaj unitate arondată: Grădinița cu Program Normal Nr. 2 Blaj

Liceul Tehnologic ”Ștefan Manciulea” Blaj

Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” Blaj

Liceul Teologic Greco-Catolic ”Sfântul Vasile Cel Mare” Blaj

Școala Gimnazială ”Toma Cocișiu” Blaj – unitate arondată: Școala Primară Petrisat

Grădinița cu Program Prelungit ”Lumea Copiilor” Blaj

Școala Gimnazială ”Simion Bărnuțiu” Tiur Blaj – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Tiur, Grădinița cu Program Normal Izvoarele, Școala Gimnazială ”Ion Micu Moldovan” Blaj, Școala Gimnazială ”Petru Pavel Aaron” Blaj, Școala Gimnazială ”Axente Sever” Mănărade – Grădinița cu Program Normal Mănărade

Școala Postliceală Sanitară Blaj

CUGIR – Scenariul 2 (galben) – la școală/grădiniță/liceu merg preșcolarii, cei din învăţământul primar, clasele a VIII-a şi a XII-a, a XIII-a; restul – online

Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” Cugir – unități arondate: Școala Profesională Cugir

Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir

Școala Gimnazială „Iosif Pervain” Cugir – unități arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 1, Grădinița cu Program Normal Nr. 2, Grădinița cu Program Prelungit nr. 3, Școala Primară Mugești

Școala Gimnazială Nr.3 Cugir – unități arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 5, Grădinița cu Program Normal Vinerea, Școala Gimnazială „Ioan Mihu” Vinerea

Școala Gimnazială „Singidava” Cugir – unități arondate: Grădinița cu Program Normal ”Voinicel”, Grădinița cu Program Prelungit ”Prichindel” Cugir

Scoala Postliceală „Med-Farm Speranța” Cugir

OCNA MUREȘ – Scenariul 2 (galben) – la școală/grădiniță/liceu merg preșcolarii, cei din învăţământul primar, clasele a VIII-a şi a XII-a, a XIII-a; restul – online

Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș

Liceul Teoretic ”Petru Maior” Ocna Mureș – structuri arondate Școala Primară Uioara de Jos, Grădinița cu Program Normal nr. 1 Ocna Mureș, Grădinița cu Program Normal nr. 3 Ocna Mureș, Grădinița cu Program Normal nr. 7 Uioara de Jos

Liceul Tehnologic Ocna Mureș

Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș” – structuri arondate: Școala Primară Cisteiu de Mureș, Grădinița cu Program Normal Cisteiu de Mureș, Grădinița cu Program Normal Nr. 2 Ocna Mureș, Grădinița cu Program Normal nr. 5 Ocna Mureș, Grădinița cu Program Prelungit nr. 6 Ocna Mureș, Școala Gimnazială Războieni, Grădinița cu Program Normal Războieni, Grădinița cu Program Normal nr. 6 Uioara de Sus, Școala Primară Uioara de Sus

Școala Postliceală Sanitară Med Farm Speranța Ocna Mureș

TEIUȘScenariul 2 (galben) – la școală/grădiniță/liceu merg preșcolarii, cei din învăţământul primar, clasele a VIII-a şi a XII-a, a XIII-a; restul – online

Liceul Teoretic Teiuș – Școala Primară Căpud, Grădinița cu Program Normal Căpud, Grădinița cu Program Normal ”Prietenia” Teiuș

ABRUD – Scenariul 1 (verde) – toți preșcolarii și elevii merg la grădiniță/școală/liceu

Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud

Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Abrud – unitate arondată: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 1 Abrud

CÂMPENI – Scenariul 1 (verde) – toți preșcolarii și elevii merg la grădiniță/școală/liceu

Colegiul Național ”Avram Iancu” Câmpeni – Grădinița cu Program Prelungit ”Piticot” Câmpeni, Grădinița cu Program Normal Nr. 1 Câmpeni

Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni

Școala Gimnazială Câmpeni – Grădinița cu Program Normal Certege, Școala Primară Certege, Grădinița cu Program Normal Mihoești, Școala Primară Mihoești, Grădinița cu Program Normal Valea Bistrii, Școala Primară Valea Bistrii, Grădinița cu Program Normal Vîrși, Școala Primară Vîrși

Școala Postliceală ”Henri Coandă” Câmpeni

BAIA de ARIEȘScenariul 1 (verde) – toți preșcolarii și elevii merg la grădiniță/școală/liceu

Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Baia de Arieș

ZLATNAScenariul 1 (verde) – toți preșcolarii și elevii merg la grădiniță/școală/liceu

Liceul ”Corneliu Medrea” Zlatna – Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Zlatna, Grădinița cu Program Normal ”Dumbrava Minunată” Zlatna, Grădinița cu Program Normal ”Peștișorul de Aur”Zlatna

Grădinița cu Program Normal Feneș, Școala Gimnazială ”Sava Albescu” Feneș, Grădinița cu Program Normal Pirita, Școala Primară Pirita, Grădinița cu Program Normal Trâmpoiele, Școala Primară Trâmpoiele, Grădinița cu Program Normal Valea Mică, Școala Primară Valea Mică

Unități de învățământ – Mediul rural / scenarii 8 februarie:

ALBAC – scenariul verde

Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Albac, Grădinița cu Program Normal Cionești, Școala Primară Cionești, Școala Primară Dealu Lămășoi, Școala Primară După Pleșe, Scoala Primară Rogoz

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







Dacă ți-a plăcut articolul:


ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.


Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate


Parteneri Romania24.ro, Cluj24.ro, Ardeal24,ro, Botosani24.ro Copyright © 2022 Alba24.ro powered by Independent Media & More. Alba24.ro folosește fluxurile de știri ale agențiilor Agerpres și Mediafax